Eye OS – Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym

Facebook nie chce po prostu, by jego urządzenia takie jak istniejący już Oculus czy projektowane okulary AR zależne były systemu Android, czyli w istocie od Google’a. Andrew “Boz” Bosworth cytowany przez Tech Crunch powiedział: „Nie sądzimy, abyśmy mogli zaufać rynkowi lub konkurentom, a więc sami to (system – przyp. red.) zrobimy.” Co nie zmienia faktu, że aplikacje Facebooka na smartfony pozostaną dostępne na Androida.
Eye OS
Eye OS

Facebook zlecił Markowi Lucovsky’emu, współautorowi microsoftowego Windows NT, zbudowanie od podstaw systemu operacyjnego. Zespół zajmujący się tym projektem pracować będzie w kampusie powstającym właśnie w w Burlingame w Kalifornii. Kampus docelowo zajmie ponad 71 tys. m.kw. W budynkach kampusu może pracować ok. 4 tys osób, które zajmą się projektowaniem sprzętu oraz odpowiedniego dlań systemu. Laboratoria i zespoły projektowe mają zacząć pracę w nowym kampusie już w przyszłym roku

Eye OS, czyli uniezależnienie od Androida

Koncern już wcześniej zapowiadał plan budowy nowych gogli AR z autorskim oprogramowaniem. Stawiając na własny system, FB nie tylko uniezależni się od konkurencji, ale też będzie mieć większą swobodę w połączeniu systemu z serwisem społecznościowym. W grę wchodzą też kwestie związane z prywatnością użytkowników, z którą jak wiadomo FB ma kłopoty. W przypadku urządzeń ubieralnych i okularów to ważny aspekt. Eye OS pozwoli też uniknąć ewentualnego konfliktu interesu pomiędzy Google a FB, przy wypuszczaniu na rynek kolejnych gadżetów.

Bloomberg przypomina, że FB ma w zanadrzu projekt o nazwie Oxygen (nie należy mylić z Project Oxygen Google’a), gdyby coś poszło nie tak z Eye OS, a platformie nie udałoby się dogadać z Google Play Store. Własne aplikacje FB, w tym te dla okularów AR i VR byłyby dostarczane z niezależnego źródła (tak jak obecnie robi to np. Huawei za pomocą swojego App Gallery).

Mark Zuckerberg uważa, że gogle AR zastąpią kiedyś telefony komórkowe i będą podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez internautów. A wówczas warto uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, będących przy okazji konkurencją. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Facebook i jego okulary. Projekty Orion oraz Stella