Eye OS

Eye OS – Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym

Dla własnych okularów AR i VR

Facebook zlecił Markowi Lucovsky’emu, współautorowi microsoftowego Windows NT, zbudowanie od podstaw systemu operacyjnego. Zespół zajmujący się tym projektem pracować będzie w kampusie powstającym właśnie w w Burlingame w Kalifornii. Kampus docelowo zajmie ponad 71 tys. m.kw. W budynkach kampusu może pracować ok. 4 tys osób, które zajmą się projektowaniem sprzętu oraz odpowiedniego dlań systemu. Laboratoria i zespoły projektowe mają zacząć pracę w nowym kampusie już w przyszłym roku

Facebook nie chce po prostu, by jego urządzenia takie jak istniejący już Oculus czy projektowane okulary AR zależne były systemu Android, czyli w istocie od Google’a. Andrew „Boz” Bosworth cytowany przez Tech Crunch powiedział: „Nie sądzimy, abyśmy mogli zaufać rynkowi lub konkurentom, a więc sami to (system – przyp. red.) zrobimy.” Co nie zmienia faktu, że aplikacje Facebooka na smartfony pozostaną dostępne na Androida.

Eye OS, czyli uniezależnienie od Androida

Koncern już wcześniej zapowiadał plan budowy nowych gogli AR z autorskim oprogramowaniem. Stawiając na własny system, FB nie tylko uniezależni się od konkurencji, ale też będzie mieć większą swobodę w połączeniu systemu z serwisem społecznościowym. W grę wchodzą też kwestie związane z prywatnością użytkowników, z którą jak wiadomo FB ma kłopoty. W przypadku urządzeń ubieralnych i okularów to ważny aspekt. Eye OS pozwoli też uniknąć ewentualnego konfliktu interesu pomiędzy Google a FB, przy wypuszczaniu na rynek kolejnych gadżetów.

Bloomberg przypomina, że FB ma w zanadrzu projekt o nazwie Oxygen (nie należy mylić z Project Oxygen Google’a), gdyby coś poszło nie tak z Eye OS, a platformie nie udałoby się dogadać z Google Play Store. Własne aplikacje FB, w tym te dla okularów AR i VR byłyby dostarczane z niezależnego źródła (tak jak obecnie robi to np. Huawei za pomocą swojego App Gallery).

Mark Zuckerberg uważa, że gogle AR zastąpią kiedyś telefony komórkowe i będą podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez internautów. A wówczas warto uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, będących przy okazji konkurencją. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Facebook i jego okulary. Projekty Orion oraz Stella