Jeden portal, by załatwić wszystkie urzędowe sprawy

Minister Marek Zagórski goszcząc w radiowej “Trójce” powiedział, że celem ministerstwa jest, by obywatel wchodząc na jeden portal – gov.pl – mógł załatwić różne sprawy urzędowe, a państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować. Podczas audycji “Sygnały dnia” padło pytanie o możliwość realizacji wszystkich urzędowych spraw przez jedną zaufaną stronę.
Portal
Portal

Według ministra Marka Zagórskiego jesteśmy na takiej ścieżce, która nas do tego prowadzi, a jednym z wyzwań na nową kadencję dla Ministerstwa Cyfryzacji jest wdrożenie takiego schematu, który nazywamy obsługą pewnych procesów roboczo-życiowych. Podobno kończą się pracę nad tym, co minister Zagórski nazwał architekturą informacyjną państwa. Według ministra ma być to rodzaj narzędzia, dzięki któremu możemy popatrzeć, jakie procesy w jakich miejscach w Polsce… w jakich instytucjach zostały już wdrożone, jakie systemy funkcjonują, bo też jest tak, że wiele urzędów wdraża swoje rozwiązania, niektóre lepsze, niektóre gorsze. I na tej podstawie będziemy takie procesy organizować.

Minister Marek Zagórski powiedział także, że równocześnie będzie temu towarzyszyć praca nad zakończeniem powoływania procesów, które zachodzą w poszczególnych urzędach, żeby zunifikować je także w tym świecie wirtualnym. Roboczo nazywamy to koncepcją wirtualnego urzędu. To wszystko razem ma nam pozwolić łącznie z tym, co już zrobiliśmy, bo bardzo dużo zrobiliśmy, na gov.pl mamy prawie te wszystkie elementy, o których pan redaktor powiedział, łącznie z internetowym kontem pacjenta. Chodzi tylko o to, żeby to wszystko z punktu widzenia obywatela przebiegało w taki sposób, że wchodząc na jeden portal, czyli na gov.pl, może obsłużyć sobie wszystkie usługi, i to tak obsłużyć, w ten sposób, a raczej być obsłużonym, żeby państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować.

Na stronie programu III polskiego radia można znaleźć cały zapis rozmowy.

Warto w tym miejscu przypomnieć nasz tekst ze stycznia tego roku:

Supeł krajowy