Samsung Vtouch – nowy, bezdotykowy sposób kontroli urządzeń

Vtouch to pomysł Samsunga na jeszcze wygodniejsze korzystanie z elektroniki. Wiele współczesnych sprzętów elektronicznych obsługiwanych jest za pomocą dotyku. Ale widać wyraźnie, że producenci z różnych dziedzin eksperymentują z innym rodzajem interfejsu. Dobrym przykładem są tu chociażby asystenci głosowi. W ich przypadku sterowanie odbywa się głosem. To idealne sterowanie w przypadku np. obsługi inteligentnego domu. Chwalą je sobie także osoby niepełnosprawne, bowiem dzięki sterowaniu głosem mogą np. używać komputera bez użycia rąk.
vtouch
vtouch

Inny pomysł to gesty, zastosowane choćby w okularach AR Microsoft HoloLens. Samsung pochwalił się właśnie, że pracuje od pewnego czasu nad rozwiązaniem o nazwie Vtouch.

Pomysł łączy ze sobą kilka znanych technologii – uczenia maszynowego, wizji komputerowej i śledzenia ruchu gałek ocznych. Vtouch ma umożliwić wybranemu urządzeniu prawidłową interpretację naszych gestów. Dzięki śledzeniu ruchu gałek ocznych system ma szansę być dokładniejszy od tych wykorzystywanych w przeszłości chociażby w Kinectcie czy PlayStation Move.

vtouch
Bezdotykowa obsługa telewizora sprawi, że nie będziemy musieli szukać pilota (fot. Ubergizmo)

Samsung przytacza różne możliwości wykorzystania Vtouch. Będzie mogła trafić do inteligentnych samochodów i domów, ale także do środowisk, które muszą być wolne od zarazków i bakterii. Niestety nie wiadomo nic na temat postępu prac. Więcej na temat swojego rozwiązania producent opowie na styczniowych targach CES w Las Vegas. | CHIP