Studio Ghibli pracuje powoli. Minuta nowego filmu powstaje przez miesiąc

W kwietniu tego roku, producent filmu, Toshio Suzuki, zapowiedział, że przy okazji nowej animacji Studio Ghibli eksperymentuje z innym systemem pracy, który polega na tym, że studio nie rezygnuje z jakiegokolwiek deadline’u. Początkowo reżyser Hayao Miyazaki zakładał, że “How Do You Live?” ukończy w 3-4 lata. Po 3,5 roku pracy film gotowy jest dopiero w 15 procentach.
ghibli
ghibli

Przy produkcji wcześniejszych animacji Miyazaki na 10 minut filmu pracował przez miesiąc. Teraz, w wieku 78 lat, przez miesiąc jest w stanie wykonać tylko minutę animacji. Dlatego do gotowego filmu jeszcze długa droga. W jednym z wywiadów legendarny reżyser podkreślił, że nie pracuje już dla korzyści finansowych. Kilka lat temu Miyazaki udał się na emeryturę, jednak w 2017 roku nieoczekiwanie z niej powrócił. Artysta zamierza tworzyć tak długo, jak pozwoli mu zdrowie.

ghibli
Hayao Miyazaki i okładka komiksu, który przenosi na srebnry ekran (fot. sgcafe.com)

“How Do You Live?” to adaptacja mangi z 1937 roku o tym samym tytule. Opowiada ona o 15-letnim chłopcu, który po śmierci ojca przeprowadza się do wujka. Ten, w krótkich notatkach zostawianych każdego dnia, uczy nastolatka jak czerpać z życia więcej niż do tej pory. Historia porusza wiele problemów społecznych: różnic klasowych, zastraszania w szkole i przemocy.

Kilka dni temu na vod.tvp.pl zadebiutował serial Studia Ghibli “Ronja, córka zbójnika”. Można go obejrzeć bezpłatnie. Za jego reżyserię odpowiada Goro Miyazaki, syn artysty. Warto także dodać, że Studio Ghibli podpisało umowę z HBO, w ramach której wszystkie animacje będą dostępne w 2020 na platformie HBO Max. To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników japońskiej kreski i takich filmów jak “Księżniczka Mononoke”, “Mój sąsiad Totoro”, czy “Spirited Away”, a także osób, które do tej pory nie spotkały się z tymi kultowymi produkcjami. | CHIP