UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro

UOKiK wszczął postępowanie z powodu skarg napływających od sklepów, działających na platformie, które uznały za nieuczciwe to, że Allegro, będąc pośrednikiem rywalizuje ze swoimi klientami, przede wszystkim za pomocą Oficjalnego Sklepu Allegro.
UOKiK
UOKiK

– Skargi przedsiębiorców pokrywały się z obserwacjami urzędu. Dlatego wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające i przeszukaliśmy siedzibę Allegro. Analiza zebranego materiału wykazała, że mogło dojść do niedozwolonych działań. Postawiliśmy spółce zarzuty nadużywania pozycji dominującej. Podejrzewamy, że wykorzystując swoją znaczną siłę rynkową, faworyzowała własną działalność sprzedażową w stosunku do działalności sprzedażowej prowadzonej przez innych sprzedawców na swojej platformie – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

[banner slot=”text”]

Allegro po pierwsze może wykorzystywać do sprzedaży w swoim sklepie algorytm dotyczący trafności wyszukiwania, lepszego pozycjonowani i wyszukiwania ofert, którego co oczywiste nie znają inni sprzedawcy. Po drugie, niektóre funkcje sprzedażowe lub promocyjne były dostępne tylko dla Oficjalnego Sklepu Allegro. Przykładem takiej funkcji jest podpowiadanie wyszukiwanej frazy. Wyniki podpowiedzi kierowały zawsze do Oficjalnego Sklepu Allegro. Platforma korzystała też z własnych specjalnych banerów promocyjnych, które promowały sprzedaż Oficjalnego Sklepu. Mówiąc innymi słowy – Allegro z jednej strony zarabia na niezależnych sklepach, z drugiej jest dla nich konkurencją. Nawet jeśli nie utrudnia im sprzedaży, to nie ułatwia.

Działania Allegro mogły niekorzystnie wpływać na sytuację konkurencyjną niezależnych sklepów internetowych, których produkty mogły być mniej widoczne na platformie w porównaniu do własnych ofert Allegro. W konsekwencji, produkty niezależnych sprzedawców mogły być rzadziej wybierane przez kupujących – mówi prezes Marek Niechciał.

Wiele wskazuje na to, że tak, bowiem zgodnie z ustawą antymonopolową zabronione jest nadużywanie pozycji dominującej. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy, który ma znaczną przewagę nad swoimi konkurentami, wolno mniej. W przypadku Allegro takim działaniem może być faworyzowanie własnego sklepu w stosunku do innych sprzedawców.

– Nie kwestionujemy faktu, że Allegro może prowadzić sklep na własnej platformie i konkurować tam z innymi podmiotami. Nie zabraniamy również tworzenia algorytmów sprzedażowych czy zbierania i gromadzenia informacji o zachowaniach konsumentów. Mówimy jedynie, że własny sklep Allegro powinien mieć takie same warunki działania jak każdy inny sprzedawca działający na platformie tej firmy. Nie może być faworyzowany – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

UOKiK uruchomił platformę dla sygnalistów, czyli osób, które chciałyby anonimowo poinformować Urząd o niedozwolonych działaniach, czyli wykorzystywaniu pozycji monopolisty lub zmowie przedsiębiorców. Zgłoszeń można dokonywać przez stronę [mycred_link href=”https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”]https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/[/mycred_link]. Możliwe jest dodawanie załączników, np. dokumentów potwierdzających nieprawidłowości. System gwarantuje anonimowość. Unikatowy identyfikator i hasło, które pozwolą na kontynuowanie korespondencji z Urzędem. Połączenie jest szyfrowane, a metadane z załączników są usuwane. Do powiadomień ma dostęp tylko ograniczona liczba pracowników UOKiK, jednak nawet oni nie mają możliwości poznania tożsamości zgłaszającego. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

NEWS: UOKiK prowadzi kontrolę w siedzibie Allegro

Więcej:UOKiK