Węgry ukarały Facebooka

Węgry ukarały Facebooka za mamienie klientów obietnicą bezpłatnych usług. Według Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nie można mówić o bezpłatności, skoro z danych każdej z zalogowanych osób serwis czerpie zysk. Dlatego zgodnie z decyzją węgierskiego urzędu Facebook (a dokładnie jego irlandzki oddział) będzie musiał zapłacić 1,2 mld forintów, czyli ok. 15,4 mln zł. Zdaniem węgierskiego Urzędu Ochrony Konkurencji cyfrowy gigant naruszył prawo informując na swojej stronie głównej, że jego usługi są bezpłatne. Tymczasem, choć nikt fizycznie zapłacić nie musi, to płaci własnymi danymi.
Węgry
Węgry

Zdaniem węgierskiego urzędu komunikaty typu „Jesteśmy darmowi i tacy pozostaniemy” albo „Jesteśmy darmowi i każdy może się do nas przyłączyć” obecne w serwisie społecznościowym wpajały użytkownikom przekonanie, że nic nie płacą za korzystanie portalu. Tymczasem GHV uznał, że brak wyraźnej informacji ze strony serwisu dotyczącej ryzka, z jakim wiąże się korzystanie z niego, wynikającego z przekazywania danych. Według Węgrów wielu użytkowników nie jest świadomych skali handlowania danymi oraz o ich wymiernej, finansowej wartości.

Facebook zmienił zapis w regulaminie i obecnie brzmi on tak:

Zamiast płacić za korzystanie z Facebooka oraz innych produktów i usług, które oferujemy, poprzez korzystanie z produktów Facebooka objętych niniejszym Regulaminem użytkownik zgadza się na to, by Facebook wyświetlał mu reklamy, za których promocję w Produktach firm Facebooka i poza nimi płacą nam firmy i organizacje. Wykorzystujemy dane osobowe użytkowników, takie jak informacje o ich aktywności i zainteresowaniach, w celu wyświetlania użytkownikom reklam, które są dla nich bardziej interesujące.

Określając wysokość grzywny GHV uwzględnił wysokość węgierskich dochodów z reklamy spółki Facebook Ireland Ltd. oraz fakt, że Facebook globalnie zmienił już treść komunikatów o darmowych usługach.

Wysokość dochodów nie przekłada się na płacenie podatków przez serwis ani na Węgrzech, ani w innym kraju, o czym ostatnio poinformowała organizacja Fair Tax Mark. Facebook w drugim kwartale 2019 r. odnotował przychody w wysokości 16,9 mld dol. Nałożona przez węgierski urząd kara nie wydaje się tym samym szczególnie dotkliwa.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Amazon najlepszy w unikaniu podatków