Konopie czy marihuana? Ręczny spektrometr szybko określa poziom THC

W wielu krajach uprawa, posiadanie i wykorzystywanie konopi indyjskich będących źródłem tetrahydrokannabinolu (THC) jest prawem zabronione. THC jest substancją chemiczną odpowiedzialną za psychoaktywne działanie marihuany. Nie ma natomiast problemu z uprawianiem konopi siewnych lub włóknistych, które zawierają kannabidiol (CBD), który takich cech nie wykazuje. CBD łagodzi jednak ból, stany zapalne i przynosi ulgę w stanach lękowych. Stosowany może być więc leczniczo. Problem w tym, że na pierwszy, a nawet i drugi rzut oka, nie da się odróżnić suszu konopi indyjskich od suszu z konopi siewnych czy włóknistych. A na dodatek w zależności od warunków uprawy nawet w niewinnych konopiach włóknistych poziom THC może wzrosnąć powyżej dopuszczalnego poziomu.
Konopie
Konopie

I z tym problemem postanowili zmierzyć się naukowcy z Teksasu, w którym legalna jest uprawa tych odmian konopi, które zawierają mniej niż 0,3 proc. THC. Powyżej tej wartości mowa jest już o nielegalnej, w amerykańskim stanie, marihuanie. Zmiana regulacji stanowych spowodowała, że konopie stały się chętnie uprawianą rośliną w Teksasie. Ale jeśli uprawa ma być legalna, zawartość THC nie może przekroczyć określonej w przepisach wartości 0,3 proc. 

Zespół badaczy z organizacji Texas A&M AgriLife (łączącej stanową uczelnię rolniczą oraz stanowe instytucje odpowiedzialne za rolnictwo), aby ułatwić życie teksańskim farmerom, postanowił opracować mobilny „konopny skanera”, za pomocą którego np. policja mogłaby szybko sprawdzić, jak wiele THC zawiera badana roślina. Wyniki swojej pracy opisali w czasopiśmie naukowym Royal Society of Chemistry Advances.

[banner slot=”text”]

Prace nad projektem skanera prowadził dr Dmitrij Kurouski, asystent profesora biochemii i biofizyki w Texas A&M University College of Agriculture and Life Sciences. Laboratorium prowadzone przez Kurouskiego ma doświadczenie w stosowaniu spektroskopii Ramana. Spektroskopia Ramana polega na pomiarze promieniowania rozproszenia Ramana, tj. nieelastycznego rozpraszania fotonów i jest w teksańskim laboratorium wykorzystywana do przeprowadzania nieinwazyjnych testów chorób roślin i sprawdzania zawartości składników odżywczych w żywności. Technika wykorzystuje nieszkodliwe światło laserowe do oświetlania struktur wewnątrz materiałów. Skan każdego materiału jest unikalny, podobny do odcisku palca. Na bazie laboratoryjnego spektrometru, dwóch pracowników laboratorium Lee Sanchez i Charles Farber, zbudowało ręczny skaner.

konopie
Lee Sanchez, twórca skanera podczas skanowania konopi w celu określenia poziomu THC. (Fot. eurekalert/Dmitrij Dmitrija Kurouski)

Aby przetestować skaner najpierw należało sprawdzić widmo kilkudziesięciu próbek roślin o różnym stężeniu THC. Wszystkie partie roślin pochodziły z okolic Denver. Analiza wykazała siedem obszarów w widmie, które różniły się nieznacznie między odmianami różniącymi się ilością THC. Po przetestowaniu kilkudziesięciu próbek pochodzących z różnych roślin, badaczom udało się prawidłowo określić stężenie THC we wszystkich próbkach. Weług Dmitrija Kurouskiego ręczny skaner wykorzystujący spektrometr Ramana daje 100-procentową pewność testu. Teraz pozostaje czekać na produkcję urządzenia. Produkcja może zacząć się za dwa, trzy lata. Teraz naukowcy przymierzają się do urządzenia, które równie szybko i bezinwazyjnie będzie sprawdzać poziom CBD. Z kolei od ilości tej substancji zależy wartość leczniczych odmian konopi.

W zależności od kraju stosunek władz do marihuany jest różny. Urugwaj w 2017 r. zalegalizował uprawę, handel i zażywanie marihuany. Kanada w 2018 r. zalegalizowała stosowanie marihuany do celów rekreacyjnych przez osoby dorosłe i posiadanie do 30 g produktu oraz uprawę do czterech roślin w domu. Czechy w 2013 roku umożliwiły sprzedaż marihuany w aptekach na receptę wydawaną w przypadkach ciężkich chorób. W USA każdy stan ma własne regulacje w tym zakresie. Kalifornia w 2018 r. zezwoliła na nieograniczoną uprawę i sprzedaż konopi w celach komercyjnych (wielkość uprawy jest ograniczona). | CHIP

Więcej:konopie