Windows 10 update, czyli niekończąca się opowieść o problemach

Windows 10 doczekał się kolejnej aktualizacji, tradycyjnie opublikowanej w tzw. patch tuesday. Aktualizacja pojawiła się w sieci 11 lutego, ale nie zagrzała długo miejsca na serwerach Windows. Update o symbolu KB4524244 został właśnie wycofany z dystrybucji w ramach Windows Update, bowiem kolejny raz doszło do sytuacji, gdy poprawki powodowały więcej szkód niż przynosiły korzyści.
Windows 10
Windows 10

Poprawki zabezpieczeń KB4524244 zostały udostępnione kilka dni temu dla wszystkich wersji systemu Windows 10. Tuż przed wycofaniem automatyczny update systemu uruchomił się na komputerach użytkowników Windows 10 1607, 1703, 1709, 1803, 1809, 1903 oraz 1909. Kilka dni później na stronie Microsoftu pojawiła się informacja:

Samodzielna aktualizacja zabezpieczeń została usunięta z powodu problemu dotyczącego pewnej grupy urządzeń. Nie będzie ponownie oferowana z Windows Update, Windows Server Update Services (WSUS) lub Microsoft Update Catalog. Uwaga: Usunięcie tej samodzielnej aktualizacji zabezpieczeń nie wpływa na pomyślną instalację ani żadne zmiany w ramach innych aktualizacji zabezpieczeń z 11 lutego 2020 r., W tym najnowszej aktualizacji zbiorczej (LCU), comiesięcznego pakietu zbiorczego lub tylko aktualizacji zabezpieczeń – to fragment oficjalnego komunikatu firmy.

[banner slot=”text”]
Najbardziej uciążliwym błędem, który dotknął użytkowników zaktualizowanego systemu (oczywiście nie wszystkich) jest nieprawidłowo działająca funkcja przywracania ustawień początkowych komputera oraz wadliwe działanie przycisków “Push Button Reset” stosowanych w laptopach. Oczywiście błędy są niedeterministyczne. Wiele zależy od wersji systemu i konfiguracji komputera. Komputer po restarcie może zacząć pracować w trybie recovery lub zacząć wyświetlać błąd. Niektórzy użytkownicy donoszą także o kłopotach z uruchamianiem komputerów i niestabilnej pracy systemu, a także o znikającym dźwięku.
Te osoby, które po instalacji aktualizacji nie mogą poradzić sobie ze sprzętem, powinny po prostu ją odinstalować. Rzecz nie jest trudna. Wystarczy wejść do menu: Ustawienia | Aktualizacja i zabezpieczenia | Wyświetl historię aktualizacji | Odinstaluj aktualizacje. Z pewnością akcja się powiedzie, o ile uda się uruchomić komputer. | CHIP