Aplikacja WellPaper zmieni tapetę w zależności od naszego korzystania ze smartfona

OnePlus zaprezentował WellPaper, czyli aplikację odpowiedzialną za tapety na smartfonie. Co w niej takiego niezwykłego? Otóż zmieni ona naszą tapetę w zależności od tego, jak korzystamy ze smartfona. O co dokładnie chodzi?
Aplikacja OnePlus WellPaper zmienia tapetę w zależności od korzystania z telefonu
Aplikacja OnePlus WellPaper zmienia tapetę w zależności od korzystania z telefonu

Aplikacja OnePlus WellPaper zmienia tapetę w zależności od korzystania z telefonu

Firmy Sapio Research i DoubleVerify przedstawiły w pierwszych miesiącach tego roku raport Four Fundamental Shifts in Media & Advertising During 2020 pokazujący, jak wiele czasu spędzamy przed ekranem, czy to komputera, czy telefonu. Z ich danych wynikało, że przeciętny mieszkaniec USA i Europy spędza tak prawie 7 godzin, a jest to czas poza pracą. Śmiało można założyć, że zapewne około połowy tego czasu to korzystanie ze smartfona. Najczęściej na tych urządzeniach sprawdzamy portale społecznościowe czy piszemy z bliskimi. Jasne, pandemia sprawiła, że ten wynik jest o wiele wyższy niż w poprzednich latach, jednak obecnie tak to właśnie wygląda.

Czytaj też: Poznaliśmy domniemany wzrost IPC w procesorach Ryzen 7000 „Raphael”

Jaki to ma związek z aplikacją WellPaper od OnePlusa? Otóż spory. Jej zadaniem jest zadbanie o higienę korzystania z technologii, gdyż w zależności od tego, jak długo będziemy wgapiać się w ekran smartfona, nasza tapeta będzie się zmieniała. Do wyboru użytkownik dostaje trzy wersje – kafelki, blask i rozmycie.

Aplikacja wykorzystuje dane z użytkowania aplikacji na telefonie, a następnie dzieli aplikacje na sześć kategorii – społecznościowe, styl życia i komunikacja, rozrywka, gry, informacje i biznes oraz narzędzia. Następnie przypisuje każdej kategorii własny kolor. W zależności od użytkowania kolory na ekranie głównym będą się zmieniać w ciągu dnia. Dodatkowo będą pojawiać się także strzałki, które poinformują nas o tym, czy spędzamy więcej czy mniej na telefonie niż w poprzednich dniach.

Czytaj też: IS-Wireless rusza z projektem 5G Made Together. To promocja sieci w modelu Open RAN

OnePlus zaznacza przy tym, że aplikacja nie jest aż tak energochłonna jak animowane tapety, bo nie animuje ich w sposób ciągły. Trzeba przyznać, że WellPaper wygląda naprawdę ciekawie i faktycznie może pomóc w zmniejszeniu ilości spędzanego na smartfonie czasu. Kiedy będziemy stale mieć kontrolę nad tymi danymi, być może przełoży się to na wprowadzenie przez nas samych pewnych ograniczeń. Aplikację można już pobrać ze sklepu Google Play. Nie wiadomo jednak, czy pojawi się też na iOS.