Nowe dyski SSD WD Black do konsol i coś budżetowego z myślą o PCtach

Firma Western Digital podczas wydarzenia Flash Perspective ogłosiła dwa nowe dyski SSD do konsol WD Black oraz dysk na PCIe 4.0 dla komputerów, który jednak nie osiąga zawrotnych prędkości.
Nowe dyski SSD WD Black, dyski SSD WD Black, dyski WD Black
Nowe dyski SSD WD Black, dyski SSD WD Black, dyski WD Black

WD BLACK SN750 SE NVMe

Zacznijmy jednak właśnie od tego nośnika do komputerów osobistych. Mowa o modelu WD BLACK SN750 SE NVMe, który jest dostępny w trzech wersjach pojemności (250, 500 i 1000 GB), a jego cena zaczyna się od 54,99$ w USA. Na oficjalną dostępność w Polsce trochę poczekamy, bo obecnie trwa jego przedsprzedaż, ale znów długo czekać nie będzie trzeba, bo powinien zawitać w nasze skromne progi już tego lata.

Czytaj też: Nieoficjalny render procesora Raphael na gniazdo AM5 AMD

Wtedy też poznamy jego cenę, choć na specjalnie wysoką nie liczymy, jako że WD BLACK SN750 SE NVMe, choć wspiera interfejs PCIe 4.0 i zachowuje kompatybilność z PCIe 3.0, to oferuje “skromne”, jak na ten standard prędkości odczytu sekwencyjnego do 3600 MB/s. Niska cena odbije się w jego przypadku na braku pamięci podręcznej DRAM i 4-kanałowym, a nie 8-kanałowym kontrolerze.

WD BLACK D30 Game Drive SSD

Wchodząc już na konsolowe poletko, WD Black chce zadbać za pomocą nośnika D30 o każdych graczy – zarówno z obozu Sony, jak i Microsoftu. Stąd pomysł na dysk o pojemności 500, 1000 i 2000 TB, który choć bazuje na technologii półprzewodnikowej, zapewnia nie tysiące MB/s odczytu, a do 900 MB/s. To jednak więcej, niż oferuje tradycyjny SSD na SATA III (wtedy w grę wchodzi poziom ~550 MB/s), a jako że mowa tutaj o dysku zewnętrznym, nie jest aż tak źle. Cena? Od 89,99$, a przynajmniej w USA.

Czytaj też: Microsoft Edge 91 – jeszcze szybsza i wydajniejsza przeglądarka

Wyjątkowy WD Black D30 dla Xboxa

Jeśli macie chęć na ten nośnik, a w Waszym salonie drzemie Xbox nowej generacji, ewidentnie lepiej będzie, jeśli sięgniecie po wersję specjalną z myślą właśnie o konsolach Microsoftu. Ta pod kątem możliwości nie oferuje nic więcej względem podstawowej wersji, ale ma inny wygląd, co tyczy się przede wszystkim jej obudowy, pozwalającej na postawienie WD Black D30 na blacie.

Czytaj też: Ponoć AMD Milan-X zapewni nam procesory X3D. Rewolucja układów nadchodzi

Jako specjalna edycja, dysk ten jest jednak droższy o całe dziesięć dolców, ale z drugiej strony w zamian kupujący otrzymują coś “specjalnego” i miesięczną subskrypcję w ramach Xbox Game Pass Ultimate. Obecnie ten dysk jest dostępny wyłącznie w przedsprzedaży (nie to, co zwyczajna wersja), a do sprzedaży detalicznej powinien trafić już w czerwcu,