Jaki rozmiar telewizora wybrać? Czym kierować się przy zakupie telewizora?

Zakup telewizora to decyzja, której dokonujemy stosunkowo rzadko. Nie jest to sprzęt typu smartfon, gdzie część z nas dokonuje wymiany nawet co roku lub dwa. Warto więc podejść do zakupu rozważnie, poświęcić czas na tzw. research, czyli rozeznanie się w ofercie producentów. Jednym z największych dylematów przy zakupie jest ten związany z tym jaki rozmiar telewizora kupić oraz na co poza rozmiarem zwrócić uwagę przy zakupie telewizora.,
Pentonic 1000
Pentonic 1000

Dlaczego rozmiar ma znaczenie? Jaki rozmiar telewizora wybrać?

Dyskusje o rozmiarze telewizorów warto zacząć od nieco zabawnych, choć już mocno czerstwych cytatów. Po pierwsze „rozmiar ma znaczenie” – przynajmniej, jeśli chodzi o zakup telewizora. Po drugie „Nie ma zbyt dużych telewizorów, tak jak nie ma zbyt szybkich samochodów”.

Patrząc po wynikach sprzedaży i statystykach średni rozmiar kupowanego telewizora stale rośnie. Choć nie tak szybko, jak rosną rozmiary telewizorów dostępne na sklepowych półkach. Generalnie jednak od 32-calowych telewizorów w 2012 roku powoli dochodzimy do 55 cali jako ten rozmiar, który wybierany jest masowo.

W 2020 roku 40% kupowanych w Polsce telewizorów miało wielkość 55 cali lub więcej, 68% stanowiły telewizory 8K, a 81% było ekranami Smart TV z czego 21% miało system Android TV (dane od TCL Polska). Średnia cena kupowanego telewizora wynosiła nieco ponad 2100 PLN.

85-calowy telewizor w odpowiednio dużym wnętrzu wcale nie wydaje się duży

Dlaczego warto wybrać telewizor 55-calowy lub większy? Przede wszystkim z racji doświadczeń płynących wraz z seansem przy takim ekranie i zmianie jaka zaszła w treściach jakie konsumujemy na telewizorach. Kiedyś były to głównie kanały telewizyjne z filmami przerywanymi reklamami, programami rozrywkowymi, serwisami informacyjnymi. Te treści wciąż są obecne, ale także ich jakość się zmienia. Natomiast coraz częściej seriale mają iście kinową oprawę audio wizualną, coraz więcej filmów trafia bezpośrednio na domowy ekran, a pandemia tylko ten trend pogłębiła.

Czytaj też: Telewizory MiniLED – o co z tym chodzi?

Dzięki jakości 4K, czyli bardzo szczegółowemu obrazowi, z szeroką paletą barw czy rozszerzonym zakresem tonalnym (HDR) obraz jest znacznie bardziej realistyczny, po prostu ładniejszy niż te kilka czy kilkanaście lat temu. Aby się móc tym naprawdę cieszyć, dostrzec różnicę wart właśnie sięgnąć po większy telewizor i przynajmniej po części zapewnić sobie kinowe doświadczenia w domu. 

Duży ekran jest po prostu praktyczniejszy. Chociażby dlatego, że można w komfortowy sposób cieszyć się filmami i serialami z napisami. Nie trzeba wytężać wzroku, aby zauważyć piłkę nie tylko tą od nogi, ale też w tenisie czy nawet golfie.

Odległość od kanapy, a rozmiar telewizora – jak dobrać wielkość telewizora do salonu?

Piękne zdjęcie reklamowe, ale umiejscowienie telewizora… Nie do końca.

Skoro ustaliliśmy już, że telewizor powinien być duży, to warto teraz zastanowić się jaki rozmiar telewizora będzie odpowiedni do naszego salonu. Osobiście często powtarzam, że warto wybrać ekran o jeden calarz większy niż się pierwotnie planowało. Gdy myślimy o 55-calach, warto być otwartym na ekrany 58, 60 i 65 cali. W przypadku 65-calowych telewizorów niech będą to modele 75-calowe. Oczywiście 75-calowy ekran w małym i źle zaaranżowanym pokoju będzie wyglądał komicznie, dlatego też pod uwagę należy też brać nie tylko własne chęci, ale możliwości przestrzenne.

Osoby chcące zgłębić temat odległości telewizora od strony nieco bardziej naukowej i matematycznej powinny zajrzeć do kalkulatora odległości przygotowanego przez HDTVPolska. Sam rekomenduje, aby siadać w odległości do 3 cm na każdy cal telewizora. Tutaj też oczywiście zwyciężają własne preferencje, przyzwyczajenia. Natomiast warto się jednak czasem przybliżyć, aby wręcz w niektórych przypadkach odkryć na nowo gry czy filmy.

Niestety większość projektantów wnętrz nie bierze sobie do serca tych informacji i w swoich projektach umieszcza telewizory daleko od kanapy, nie na wprost kanapy czy też zbyt wysoko względem naszej pozycji na kanapie. Siedząc, powinniśmy być mniej więcej na środku. Także środek ekranu powinien być zlokalizowany na wysokości naszej głowy lub nieco wyżej.

Czytaj też: Czy warto kupić nowe Apple TV 4K i dla kogo jest Apple TV?

Na co poza rozmiarem powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie telewizora

Rozmiar to nie wszystko. Owszem jest on najczęściej obok ceny głównym parametrem, na który zwraca uwagę większość kupujących. Jednak na zakup telewizora powinno wpływać wiele czynników w tym jakość obrazu, jakość dźwięku, platforma Smart TV oraz design.

To jakość obrazu powinna być priorytetowa, chociaż tutaj też trudno się oszukiwać, że wszyscy są technologicznymi purystami, dostrzegającymi najmniejszy detal w odwzorowaniu kolorów, ruchu na ekranie czy detali. Wszystko zależy od naszych potrzeb, upodobań oraz budżetu. Trzeba się liczyć z tym, że ekran oferujący referencyjną jakość obrazu będzie kilkukrotnie droższy niż podstawowy wyświetlacz w danym calarzu. Najtańszy 55-calowy telewizor 4K na rynku kosztuje 1299 PLN, absolutnie topowy model w tym samym rozmiarze to wydatek 10 689 PLN. Różnice w cenie są równie znaczące co we wszystkich aspektach tych produktów. Natomiast to są stricte skrajne przypadki.

Jeśli chodzi o jakość obrazu powinniśmy patrzeć na zastosowaną technologię wyświetlania i podświetlania – do wyboru mamy telewizory OLED, LCD LED z podświetlaniem MiniLED, FALD (wielostrefowe tylne podświetlanie), EDGE LED (krawędziowe podświetlanie) oraz Direct LED (tylne podświetlanie). Do tego w przypadku telewizorów LCD dochodzi rodzaj matrycy IPS (lepsze kąty widzenia, niższy kontrast i czerń) oraz VA (gorsze kąty widzenia, dużo lepsza czerń i kontrast zazwyczaj). A także częstotliwość odświeżania matrycy 120 Hz (wyższa płynność) i 60 Hz. Liczy się także jasność ekranu zarówno w SDR (cała połać ekranu), jak i HDR (peak wysokiej jasności na fragmencie ekranu), pokrycie kolorów w szerokiej palecie barw. Warto pamiętać też, że telewizory różnie wyświetlają obraz w różnych trybach i tryb dynamiczny czy standardowy zazwyczaj nie jest trybem godnym rekomendacji i wiernie odwzorowującym kolory.

Jakość dźwięku jest mniej istotna dla osób, które sięgają po zewnętrzne systemy audio – zestawy kina domowego czy soundbary. Natomiast dla pozostałych użytkowników ta czystość dźwięku, dobry bas i elementy przestrzenne są już jak najbardziej istotne. Jednak trzeba mieć świadomość, że wyłącznie kilka telewizorów na rynku oferuje ponadprzeciętną jakość dźwięku, w reszcie ten dźwięk jest co najwyżej dobry.

Wybór platformy Smart TV również jest istotny, ponieważ to kluczowy obecnie element codziennego obsługiwania telewizora. Wygodny, szybki i stabilny dostęp do ulubionych aplikacji, czy nawet czytelny EPG (elektroniczny przewodnik po programach – program telewizyjny wyświetlany na ekranie). Sprawdzane i stale rozwijane platformy Smart TV to Android TV, Tizen oraz WebOS.

Design telewizora jest już kwestią całkowicie indywidualną. Warto jednak brać go pod uwagę, wszak telewizor jest nie tylko elektronicznym gadżetem, ale też meblem. Telewizory stoją w naszych domach, najczęściej w salonach i istotne jest to, jak się prezentują, jak wyglądają. Oczywiście każdy z nas ma inne poczucie estetyki i związane z tym potrzeby. Producenci telewizorów oferują bardzo różnorodne produkty, choć sam ekran z pozoru jest taki sam.

Słodycz niskiej ceny szybko ulatuje – a zakup telewizora to decyzja na lata

Kupując telewizor warto brać pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki. Pamiętać też, że jest to urządzenie, które będzie nam służyło przez kilka lat. Rynek wtórny telewizorów praktycznie nie istnieje, więc sprzedaż telewizora za rok czy dwa oznacza znaczącą stratę na wartości. Zakup powinien być więc przemyślany i dopasowany do naszych potrzeb, czasem warto też wydać nieco więcej, niż pierwotnie zamierzaliśmy, aby móc dłużej i bardziej cieszyć się tym sprzętem. Przede wszystkim dobrze jest przemyśleć rozmiar nabywanego telewizora.