Oto pierwszy gamingowy komputer z kartą graficzną Intel Iris Xe

Zdominowany przez Nvidię rynek kart graficznych już dawno otrzymał nowego gracza, który spróbuje zawalczyć o naszą uwagę tuż obok modeli GeForce i Radeon RX. Na te najważniejsze modele wprawdzie trochę jeszcze poczekamy, ale dziś mamy dla Was ciekawostkę, bo w sieci pojawił się zestaw do grania z kartą graficzną Intel Iris Xe.
kartą graficzną Intel Iris Xe, karta Intel Iris Xe, Intel Iris Xe
kartą graficzną Intel Iris Xe, karta Intel Iris Xe, Intel Iris Xe

Mowa o budżetowym, bo kosztującym 750$ komputerze CyberPowerPC – Gamer Xtreme Gaming Desktop w amerykańskiej sieci BestBuy, który wprawdzie został już zupełnie wyprzedany, ale i tak dostarczył nam sporo informacji z samego ogłoszenia. W cenie 2775 zł kupujący mogli liczyć na zestaw bazujący na procesorze Intel Core i5-11400F, 8 GB pamięci DDR4-3000 MHz i 500-GB dysku SSD, co choć z pozoru nie jest ważne, zapewnia nam swojego rodzaju podgląd na to, z jakim sprzętem ta dedykowana karta graficzna Intela współgra.

Czytaj też: Już w tym roku Ethereum nie pokopiemy, co otwiera szanse na tanie karty graficzne

Co pokazuje zestaw z kartą graficzną Intel Iris Xe?

Niestety nie ma w tym rewelacji, bo 8 GB pamięci RAM i wyceniony na 700 zł 12-wątkowy procesor sugeruje solidny, ale dosyć podstawowy zestaw do grania w Full HD w zwłaszcza e-sportowe gry, ale nie powinno nas to dziwić. Ten komputer występuje bowiem z kartą graficzną Intel Iris Xe, czyli z GPU DG1 opartym na architekturze Xe-LP. Trudno też nie poczuć, że to właśnie ona będzie bootleneckiem dla zestawu, a nie pozostałe elementy.

Niestety sklep nie zapewnił nam jej dokładnych zdjęć. Widzimy jednak skromny radiator na krótkim PCB i brak jakichkolwiek przewodów zasilających.

Czytaj też: Nowe gry ze wsparciem DLSS. NVIDIA sięgnęła też po tytuły VR

My z kolei ciągle czekamy na te prawdziwie gamingowe, bo w teorii znacznie wydajniejsze modele Intela ze rdzeniami DG2 na bazie architektury Xe-HPG. Od dawna zapowiada się, że ich oficjalna premiera będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, a oferowana przez nie wydajność wręcz nas zaskoczy. Zanim to jednak nastąpi, musimy zadowolić się tańszymi, dostępnymi nie w oficjalnej sprzedaży detalicznej, a jedynie w formie zestawów komputerowych.

Czytaj też: AMD ucina plotki. Nowa rewizja nie oznacza procesorów Ryzen 5000XT

Ma to oczywiście sens, bo dzięki temu Intel nie tylko zbierze więcej doświadczenia i uwag od producentów na temat swoich kart graficznych, ale też zarobi nieco na tych pierwszych projektach. Niewiele wprawdzie, patrząc po możliwościach ujawnionej karty, ale w obecnych czasach na rynku GPU lepsze to, niż nic. Z kartą graficzną Intel Iris Xe jednak zaszaleć nie można, bo ta ma do zaoferowania 640 jednostek cieniowania (80 jednostek wykonawczych) i 4 GB pamięci LPDDR4X o przepustowości 68 GB/s.