Ujawniono surowe nagranie Operacji Crossroads. Obejrzyjcie atak nuklearny na okręty

Dziś gratka dla każdego maniaka historii oraz energii atomu, jako że do sieci wpadło całe, nieedytowane nagranie Operacji Crossroads, czyli wielkiego testu, w którym to Marynarka Wojenna USA przeprowadziła testy ataku nuklearnego na okręty.
nagranie Operacji Crossroads
nagranie Operacji Crossroads

Miało to miejsce dawno, bo całe 75 lat temu po zakończeniu II wojny światowej po ataku nuklearnym na Hiroszimę i Nagasaki w sierpniu 1945 roku. Wtedy amerykańska flota była tą najpotężniejszą w całej historii ludzkości. Składała się z 6768 okrętów, wśród których znalazło się aż 28 lotniskowców, 232 okrętów podwodnych, 2547 desantowych i 23 pancerników.

Czytaj też: Myśliwce F-22 Raptor czeka przedwczesna emerytura? Siły Powietrzne USA dążą do zmian

Te ostatnie są swoją drogą zapomnianym typem okrętów na ten dzień, choć nowe rodzaje dział o ogromnym zasięgu mogą je przywrócić na służbę. To jednak już zupełnie inna historia, bo dziś najważniejsze jest to, że możemy już obejrzeć niepocięte nagranie z Operacji Crossroads, które przedstawia nie tylko skutki dwóch z trzech planowanych testów, ale też ich realizację.

Czytaj też: Armia USA ujawniła zasięg pocisku hipersonicznego LRHW

Operacja Crossroads miała dokładnie miejsce 30 czerwca i 24 lipca 1946 roku, a została przeprowadzona po to, aby sprawdzić, jak atak nuklearny wpłynąłby na okręty wojenne na otwartych wodach. Dlatego też amerykańska marynarka, korzystając z przepastnych zasobów swojej floty, zebrała aż 90 różnych poziomem zaawansowania i wiekiem okrętów (nawet niemieckich i japońskich) na atolu Bikini w archipelagu Wysp Marshalla i rozstawiła je w różnej odległości od miejsca detonacji.

Te nowe nagranie Operacji Crossroads w jej pierwotnym, surowym stanie sprowadza się tylko do pierwszego testu z udziałem bomby Able

Pierwszy test obejmował detonację 23-kilotonowej atomowej bomby Able na wysokości około 153 metrów po zrzuceniu z samolotu. Wynik tego wybuchu wręcz rozczarował obserwatorów, jako że jedynie dwa okręty zatonęły natychmiast, a następne 3 w ciągu kolejnego dnia. Nie był to jednak koniec planów zabawy z energią atomu, bo niespełna cztery tygodnie później zdetonowano również 23-kilotonową bombę Baker już pod wodą na głębokości 27 metrów.

Czytaj też: Obejrzyjcie przeciwrakietowy system Iron Dome w akcji

Przy drugiej eksplozji już 10 okrętów zostało zatopionych, z czego jeden dopiero w grudniu, jako że poziom radioaktywności uniemożliwiał naprawę przecieku w kadłubie. Dziś z kolei możemy obejrzeć powyżej surowe nagrania wykonane podczas tego pierwszego testu, które obejmują materiały uchwycone m.in. z drona B-17, B-17s i kamer pokładowych.