Grupa Polsat: Polkomtel kupuje Premium Mobile

Polkomtel kupuje Premium Mobile – poinformowała Grupa Polsat. Firmy podpisały list intencyjny.
Grupa Polsat: Polkomtel kupuje Premium Mobile

Szczegóły transakcji zakupu Premium Mobile przez Polkomtel

Grupa Polsat poinformowała, że w sprawie Premium Mobile czekają Polkomtel dwa zakupy. Najpierw za kwotę ok 35,5 mln zł kupionych zostanie 28,01% akcji należących do PM 1 Mobile Holdings. Następnie 53,69% akcji zostanie odkupionych od spółki WBN Holding Limited, ale tutaj cena nie jest jeszcze znana. Zakup zostanie sfinansowany ze środków własnych Polkomtela.

W sprawie zakupu zostały już podpisane listy intencyjne. Teraz transakcja będzie zależeć od decyzji UOKiK, ale jest mało prawdopodobne, aby została wstrzymana.

Czytaj też: Poznaliśmy domniemany wzrost IPC w procesorach Ryzen 7000 „Raphael”

Obecnie Polkomtel jest mniejszościowym udziałowcem Premium Mobile. Po tym jak w 2018 roku firma zainwestowała w operatora wirtualnego, jego kapitał akcyjny wzrósł z 17,6 do 36,8 mln zł.

Po co Polkomtel kupuje Premium Mobile?

Kiedy w 2018 roku Polkomtel inwestował w Premium Mobile, padło pytanie, dlaczego od razu nie doszło do zakupu całości? Nie chodziło o cenę, a o niskokosztowy model działania operatora wirtualnego.

To okazało się bardzo dobrym posunięciem. Premium Mobile w kolejnych miesiącach zaczął przyciągać klientów niskimi cenami, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Kwartał po kwartale operator osiągał bardzo dobre wyniki w rankingach przenośności numerów, dosłownie nie zwalniając tempa. Obecnie Premium Mobile obsługuje ok 425 tys. aktywnych kart SIM, z czego ok 70% to numery abonamentowe. W 2020 roku spółka wygenerowała 125 mln zł przychodu, przy rocznym wzroście na poziomie 37%

Czytaj też: IS-Wireless rusza z projektem 5G Made Together. To promocja sieci w modelu Open RAN

Ciężko powiedzieć jakie plany wobec Premium Mobile może mieć Polkomtel. Póki co jedyne co przychodzi mi do głowy, to zrobienie z niego marki na wzór nju mobile oraz Heyah (i połączenie z Plushe?). Plus mógłby wtedy oferować droższe abonamenty, z 5G i dużymi pakietami danych, a Premiu Mobile dawałby dużo, ale w rozsądnej cenie. Do tego bez urządzeń oraz umów terminowych. Jak będzie, czas pokaże.