Procesor Ryzen 5950XT na horyzoncie? AMD może zapewnić sobie wreszcie zegar do 5 GHz

Wedle Patricka Schura, który w swoim ostatnim wpisie na Twitterze dumnie przewiduje kolejne kroki AMD na rynku, dwa nowe procesory Ryzen 5000 nadchodzą z 5950XT na czele, który to zapewni klientom firmy nieosiągalne do tej pory w całej rodzinie natywne częstotliwości Boost.
Nowe procesory Ryzen 5000
Nowe procesory Ryzen 5000

Wspomniane źródło ujawniło dwa nowe OPN, czyli numery modeli procesorów, które dotyczą dwóch nieznanych nam jeszcze nawet w plotkach układów. Te bazują na architekturze Vermeer, co sprawia, że możemy założyć ich przeznaczenie na rynek desktopowy. Niestety poza specyfikacją, która przy okazji wyciekła, nie znamy ich przeznaczenia, więc możemy się tylko domyślać, jakie to dokładnie modele i jakie jest ich przeznaczenie.

Czytaj też: Komputerowe zasilacze są przestarzałe? Intel może przepchnąć standard ATX12VO

Domniemany procesor Ryzen 5950XT wskazuje na nowy układ w rodzinie, ale na to samo nie powinniśmy liczyć z Ryzenem 5 5600.

Na rynku technologii w spekulacjach nie mamy jednak sobie równych, więc tak też możemy wskazać, że jednym z dwóch procesorów będzie najpewniej topowy Ryzen 5000. Mowa o modelu Ryzen 9 5950XT, który przy zachowaniu niebywałej liczby 16 rdzeni i 32 wątków, podbije zegary względem obecnego Ryzena 5950X. Jednak nie te podstawowe, które pozostaną na poziomie 3,4 GHz, a Boost, które wskoczą z 4,9 GHz na 5 GHz. Odbije się to zapewne zarówno na cenie, jak i TDP, ale te kwestie są dla nas ciągle tajemnicą, choć warto wspomnieć, że dla układu Ryzen 5950X te wartości wynoszą kolejno 105W i 799$ MSRP.

Czytaj też: Ceny kart graficznych w Europie. Jak dużo płacimy względem MSRP?

Drugim procesorem, który wyciekł, może być już znacznie mniej imponujący Ryzen 5 5600XT. Ten ma nie różnić się niczym specjalnym względem obecnego Ryzena 5 5600X za 299$. Ma więc ciągle oferować 6 rdzeni i 12 wątków, jak również 3,7 GHz zegar bazowy i 4,6 GHz zegar Boost. Jego wprowadzenie na rynek nie miałoby więc specjalnego sensu w przeciwieństwie do Ryzena 9 5950XT, choć oczywiście może być zwyczajnym zamiennikiem lub wersją dla producentów gotowych zestawów.

Czytaj też: GeForce RTX 3060 LHR od Gigabyte. Wojna z górnikami rusza. Cel? Niższe ceny

Nikt nie powiedział bowiem, że AMD szykuje się do premiery dwóch nowych układów. Może po prostu planować wprowadzenie topowego modelu, a przy okazji “podmiankę” jednego z nich, na co wskazuje informacja o “Stepping: B2”, czyli numeru wersji danego procesora. Nie jest to nic dziwnego, bo producenci ciągle usprawniają procesy produkcyjne i może AMD udało się zaliczyć kolejny krok w przygodzie udoskonalania możliwości Ryzena 5 5600X, bo warto wiedzieć, że im wyższa cyfra i dalsza litera alfabetu, tym nowszy procesor, a tutaj mamy do czynienia z “B2”.