Profil Zaufany ma już 11 mln Polaków

Profil Zaufany istnieje już od 10 lat, a dzisiaj korzysta z niego ponad 11 mln Polaków. Wydaje się niewiele, ale jak na usługę cyfrowego dostępu do administracji, to bardzo dobry wynik.
Profil Zaufany ma już 11 mln Polaków

10 lat Profilu Zaufanego

Chciałem napisać, że Profil Zaufany ma więcej osób, niż przyjęte dwie dawki szczepionki na COVID-19. Trzeba jednak przyznać, że gdyby tempo programu szczepień szło w tempie rejestracji Profilu Zaufanego, antyszczepionkowcy klaskaliby uszami.

Profil Zaufany jest z nami od 2011 roku, ale tak naprawdę okres jego największej popularności przypada na ostatnie dwa lata. Od startu w roku 2011, po pięciu latach korzystało z niego 400 tys. osób i byli to głównie urzędnicy. W 2018 roku Profil Zaufany miało ponad 1,324 mln Polaków, a rok później ponad 2,533 mln.

Później mieliśmy wyraźny wzrost tempa i 1 stycznia 2020 roku Profil Zaufany miało ponad 4,647 osób, a 1 stycznia 2021 roku ponad 8,799 mln osób. Od początku 2021 roku Profil założyło prawie 2,2 mln osób, w tym 621 911 osób w samym kwietniu.

Czytaj też: CHIP Poleca – jaką obudowę kupić?

Profil Zaufany coraz popularniejszy, bo w końcu przydatny

Patrząc na to, jak rosła liczba użytkowników Profilu Zaufanego, czuję się jak dinozaur, bo zakładałem go w 2014 roku. Miało to być przydatne podczas prowadzenia działalności gospodarczej, ale już sam proces zakładania Profilu powodował, że człowiek miał go dość. Miało być jedno okienko, a zamiast tego załatwienie obu spraw zajęło kilka dni i wymagało krążenia między urzędami. Ale sam Profil Zaufany był przydatny zawsze wtedy, kiedy musiałem zmienić coś we wpisie w CEIDG i dopiero wtedy człowiek zaczynał go doceniać.

Czytaj też: Play ma 9000 stacji bazowych. Rok temu płonęły

Dzisiaj wygląda to znacznie prościej, bo cały proces można zrealizować zdalnie poprzez konto w banku lub osobiście w jednym z ponad 1500 punktów. Również sam Profil Zaufany jest dzisiaj o wiele bardziej przydatny. Choćby w ramach aplikacji mObywatel, czy w celu zalogowania do Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli tego typu usług będzie więcej, popularność Profilu Zaufanego będzie rosła. Oby jeszcze tylko dobrze działały… Bo często pomysły wyglądają dobrze, ale z wykonaniem bywa różnie.

Oczywiście w końcu przyjdzie granica, bo do cyfrowych usług nie przekona się wszystkich. Myślę, że przebicie 20 mln profili może być właśnie takim sufitem Profilu Zaufanego.