Zapowiedź dwóch nowych DDR5 od XPG i TeamGroup

Doczekaliśmy się właśnie zapowiedzi dwóch nowych DDR5 zarówno od firmy XPG (gamingowy oddział ADATA), jak i TeamGroup. Co dokładnie obie serie modułów będą miały do zaoferowania?
DDR5 od XPG i TeamGroup, DDR5, XPG DDR5, TeamGroup DDR5
DDR5 od XPG i TeamGroup, DDR5, XPG DDR5, TeamGroup DDR5

Zacznijmy może od tego, co nie jest aż tak powalające, czyli ogłoszonych przez TeamGroup DDR5 Elite. Te będą dostępne (przynajmniej początkowo) w ramach 16 GB modułów (tak, mowa o jednej kości) o taktowaniu 4800 MHz i przyniosą wszystkie zalety przejścia na pamięć RAM nowej generacji na czele z podwojonym bankiem pamięci i obniżeniem napięcia natywnego z 1,2 do 1,1V.

XPG i TeamGroup o nowych DDR5. Będzie wydajniej i stabilniej

Czytaj też: Kiedy doczekamy się premiery procesorów AMD Ryzen Threadripper na Zen 3?

TeamGroup przypomina nam też, że przełoży się to na obniżenie poboru mocy o 10% i wzrost transferu aż o 60%. Na pokładzie DDR5 nie zabraknie też wbudowanej funkcji ECC (korekcji błędów), która poprawi stabilność systemu oraz oddzielnej sekcji zasilania na module, a nie na pokładzie płyty głównej. Więcej na temat tajemnic i szczegółów DDR5 przeczytacie tutaj oraz tutaj.

Nieco bardziej treściwe, a przynajmniej bardziej obiecujące zapowiedzi poczyniła firma XPG, zapowiadając swoje gamingowe moduły DDR5 w ramach serii o nazwie Caster z planem premiery w trzecim kwartale 2021 roku. Te mają oferować pojemności rzędu 8, 16 i 32 GB “na moduł” i taktowania od 6000 do 7400 MHz.

Wiemy, że DDR5 Caster będą dostępne w dwóch wariantach, bo z podświetleniem RGB i bez niego. Pomimo tej różnicy łączy je spójny design i oczywiście możliwości, wśród których wyróżnia się możliwość przeprowadzenia OC do zawrotnych 12600 MHz. Jest to jednak wspomniane, jako “potencjalne możliwości” tych modułów, a nie coś w stu procentach pewnego.

Czytaj też: Odpromiennik ciepła Ryzen 7000 zaskoczy? Spójrzcie na render nietypowego IHSa

Jak więc widać, pamięci DDR5 zapowiadają się na sporą rewolucję na rynku RAM, choć zapewne niewielu z nas poczuje na własnej skórze ich możliwości w ciągu następnych kilkunastu miesięcy. Kompatybilne z nimi systemy zostaną pokazane dopiero pod koniec tego roku (Intel Alder Lake-S) i to nie od obu głównych graczy na rynku, bo na AMD poczekamy sobie aż do czwartego kwartału 2022 roku, bo wtedy ma zadebiutować platforma AM5 ze wsparciem dla DDR5.