DDR5 od XPG i TeamGroup, DDR5, XPG DDR5, TeamGroup DDR5

Zapowiedź dwóch nowych DDR5 od XPG i TeamGroup

Doczekaliśmy się właśnie zapowiedzi dwóch nowych DDR5 zarówno od firmy XPG (gamingowy oddział ADATA), jak i TeamGroup. Co dokładnie obie serie modułów będą miały do zaoferowania?

Zacznijmy może od tego, co nie jest aż tak powalające, czyli ogłoszonych przez TeamGroup DDR5 Elite. Te będą dostępne (przynajmniej początkowo) w ramach 16 GB modułów (tak, mowa o jednej kości) o taktowaniu 4800 MHz i przyniosą wszystkie zalety przejścia na pamięć RAM nowej generacji na czele z podwojonym bankiem pamięci i obniżeniem napięcia natywnego z 1,2 do 1,1V.

XPG i TeamGroup o nowych DDR5. Będzie wydajniej i stabilniej

Czytaj też: Kiedy doczekamy się premiery procesorów AMD Ryzen Threadripper na Zen 3?

TeamGroup przypomina nam też, że przełoży się to na obniżenie poboru mocy o 10% i wzrost transferu aż o 60%. Na pokładzie DDR5 nie zabraknie też wbudowanej funkcji ECC (korekcji błędów), która poprawi stabilność systemu oraz oddzielnej sekcji zasilania na module, a nie na pokładzie płyty głównej. Więcej na temat tajemnic i szczegółów DDR5 przeczytacie tutaj oraz tutaj.

Nieco bardziej treściwe, a przynajmniej bardziej obiecujące zapowiedzi poczyniła firma XPG, zapowiadając swoje gamingowe moduły DDR5 w ramach serii o nazwie Caster z planem premiery w trzecim kwartale 2021 roku. Te mają oferować pojemności rzędu 8, 16 i 32 GB „na moduł” i taktowania od 6000 do 7400 MHz.

Wiemy, że DDR5 Caster będą dostępne w dwóch wariantach, bo z podświetleniem RGB i bez niego. Pomimo tej różnicy łączy je spójny design i oczywiście możliwości, wśród których wyróżnia się możliwość przeprowadzenia OC do zawrotnych 12600 MHz. Jest to jednak wspomniane, jako „potencjalne możliwości” tych modułów, a nie coś w stu procentach pewnego.

Czytaj też: Odpromiennik ciepła Ryzen 7000 zaskoczy? Spójrzcie na render nietypowego IHSa

Jak więc widać, pamięci DDR5 zapowiadają się na sporą rewolucję na rynku RAM, choć zapewne niewielu z nas poczuje na własnej skórze ich możliwości w ciągu następnych kilkunastu miesięcy. Kompatybilne z nimi systemy zostaną pokazane dopiero pod koniec tego roku (Intel Alder Lake-S) i to nie od obu głównych graczy na rynku, bo na AMD poczekamy sobie aż do czwartego kwartału 2022 roku, bo wtedy ma zadebiutować platforma AM5 ze wsparciem dla DDR5.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News