Pożegnajmy minutą ciszy w pełni darmowe Zdjęcia Google

Wszystko ma swój kres, dotyczy to również darmowych aplikacji. Tym razem mowa tutaj o Zdjęciach Google, które już od czerwca będą wymagały płatnej subskrypcji, choć nie od początku.
Zdjęcia Google
Zdjęcia Google

Zdjęcia Google przestaną być darmowe

Zdjęcia Google to jedna z najbardziej podstawowych aplikacji na Androidzie służąca do przechowywania i prostego edytowania zdjęć czy filmików. Jest nieskomplikowana i łatwa w obsłudze. Jest też darmowa… A, no cóż, już niedługo. Nie ma jednak co się od razu tak przejmować, bo konieczność opłacania subskrypcji nie dotknie znowu aż tak wielu osób.

O zakończeniu darmowej usługi Google informowało już od jakiegoś czasu. Ostatecznie nastąpi to 1 czerwca. Warto zaznaczyć, że samo korzystanie od początku jest darmowe i dopiero w pewnym momencie w grę wchodzi subskrypcja. Dokładniej – po przekroczeniu bezpłatnego limitu miejsca w Zdjęciach Google.

Każdy użytkownik dostaje 15 GB miejsca na swoje fotki czy filmiki. Wydaje się, że nie jest to tak dużo, jednak jak pokazują statystyki Google – przeciętny użytkownik tyle zapełnia w jakieś trzy lata. Jeśli więc nie jesteś zapalonym fotografem czy filmowcem – przez długi czas nic nie zapłacisz.  A jak wyglądają te opłaty? Cóż, bardzo drogo nie jest, bo subskrypcja Google One kosztuje miesięcznie:

  • 8,99 zł za 100 GB
  • 13,99 zł za 200 GB
  • 46,99 zł za 2TB

Przeciętnemu użytkownikowi Zdjęć Google zapewne po czasie wystarczy dokupienie 100 GB dodatkowego miejsca, oczywiście o ile nie będzie chciał po prostu zrezygnować z korzystania z aplikacji. 8,99 zł wydaje się całkiem rozsądną kwotą. Co istotne, zdjęcia i filmy, które przed 1 czerwca przechowujemy w aplikacji Zdjęcia Google nie będą wliczały się do limitu 15 GB, więc niezależnie jak dużo już tam trzymamy, po 1 czerwca dostaniemy 15 GB miejsca na fotki i filmiki.

Jeśli zaś macie nowsze smartfony Pixel, to w ogóle nie musicie się tym przejmować. Dla posiadaczy swoich nowocześniejszych urządzeń Google znosi wszelkie opłaty, zaś dla tych, którzy mają starsze modele, szykuje interesującą promocję.