ASRock DeskMini Max próbuje odmienić postrzeganie małych komputerów

Znany szeroko producent płyt głównych czy kart graficznych, pokazał swój najnowszy pomysł na mały, ale wydajny komputer. Tak też powstał koncept ASRock DeskMini Max, który obiecuje naprawdę wiele w małym formacie, bo w zaledwie 10-litrowej obudowie.
ASRock DeskMini Max
ASRock DeskMini Max

W obecnie koncepcyjnym tylko zestawie ASRock DeskMini Max znalazła się opatentowana, tajemnicza płyta główna, która razem z zasilaczem i obudową stanowi podstawę dla pozostałych komponentów. Sama obudowa sprowadza się do bryły o wymiarach 268 x 220 x 168 mm, która wyróżnia się przede wszystkim szerokością, którą z przodu potęgują dwa panele stylizowane na szczotkowane aluminium z panelem wyjść składającym się z pięciu portów USB, z czego cztery przyjmują format A, a jeden USB-C 3.2 Gen 1 oraz jednego jacka 3,5 mm.

Czytaj też: Specyfikacja Ryzen V3000 od AMD wyciekła. Co zaoferują układy Embedded?

Z tyłu obudowy znalazł się z kolei panel wyjść płyt głównych, składający się z czterech USB, wyjścia graficznego DisplayPort, D-SUB i HDMI, Ethernet i złącza do montażu antenki. Obok tego panelu postawiono miejsce na zintegrowany zasilacz o mocy 500W opatrzony certyfikatem 80 PLUS Bronze z niestandardowym zestawem przewodów. Tyle byłoby z zewnątrz.

Koncepcyjny ASRock DeskMini Max obiecuje świetny sprzęt w małym formacie, do skompletowania w kilka minut

Czytaj też: Tajemnicza karta graficzna AMD Radeon P120 ITX z zestawu DeskMini ASRocka

W środku ASRock DeskMini Max, którego czarna obudowa jest niczym obwoluta dla tej wysuwanej “podstawowej”, nie znajdziemy oczywiście dużo miejsca. Płyta główna umożliwia jednak montaż czterech modułów DDR4 do 128 GB łącznej pojemności, montaż kart graficznych do długości 20 cm, wpięcie dwóch dysków SATA, jednego M.2, modułu pamięci Wi-Fi i BT do M.2 E 2230 i nawet napędu optycznego. Możliwa konfiguracja zależy głównie od wybranego chłodzenia.

Co jednak najbardziej zadziwiające, w prototypowym ASRock DeskMini Max znajdzie się nawet miejsce na chłodzenie cieczą z jednowentylatorowym radiatorem. Wszystko to jest opakowane w zestaw, którego poskładanie jest ponoć banalne co może się podobać. Sam producent wspomina, że na podstawie DeskMini Max można stworzyć ministację roboczą poprzez funkcję RAID i cztery gniazda U-DIMM obsługujące moduły pamięci ECC.

Czytaj też: FidelityFX Super Resolution AMD oficjalnie. Ponad dwa razy więcej FPS dla wielu

Jeśli idzie o sam procesor, to wspomniana niestandardowa płyta główna obsługuje szereg układów AMD, bo począwszy od rodziny 2000 aż do 5000, co tyczy się zarówno tych zwyczajnych CPU, jak i APU do 105W.