BioMinds chce rehabilitować osoby po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu

Polacy z BioMinds opracowali metodę opartą o technologię VR i AR, której celem jest zwiększenie skuteczności i przyspieszenie rehabilitacji osób po udarze mózgu. Autorzy projektu pozyskali już 1,5 mln zł od inwestorów.
BioMinds chce rehabilitować osoby po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu
BioMinds chce rehabilitować osoby po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu

Rehabilitacja po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu? Taki jest cel projektu BioMinds

Platforma terapeutyczna BioMinds wykorzystuje wirtualną rzeczywistość (VR) i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Chcą rozszerzyć ją o Mieszkanie Treningowe, w którym osoby po udarze mózgu w symulowanym środowisku mogłyby wykonywać codzienne czynności. Przy pomocy okularów rzeczywistości rozszerzonej Oculus oraz HoloLens będzie można przeprowadzać holistyczną rehabilitację pacjentów na każdym etapie powrotu do zdrowia.

Czytaj też: Zdecydowanie musimy zacząć ustawiać bezpieczniejsze i bardziej różnorodne hasła

Nasz system rehabilitacji to przede wszystkim skuteczniejsza i szybsza terapia oraz zwiększenie prawdopodobieństwa przynajmniej częściowego powrotu pacjentów do pełnionych przed udarem ról społecznych.  W przyszłości Mieszkanie Treningowe stanie się częścią platformy terapeutycznej BioMinds XR, zapewniającej ruchową, poznawczą i psychologiczną rehabilitację osób po udarachkomentuje Mateusz Kierepka, Prezes BioMinds.
Obecnie terapia czynności życia codziennego ADL (ang. Acitivties of Daily Living) opiera się na wykonywaniu prostych czynności. Spędzając długie godziny w pracowniach terapeutycznych, pacjenci odkręcają butelki, przelewają płyny lub czeszą włosy. Wirtualne Mieszkanie Treningowe pozwoli na bezpieczne ćwiczenia w warunkach domowych takich czynności jak  robienie herbaty, sprzątanie, podlewanie kwiatów. Ich opanowanie przyspieszy powrót  chorego do samodzielności– tłumaczy  Elżbieta Włodarska, Wiceprezes BioMinds.

Czytaj też: Minerał wydawał się występować jedynie w meteorytach. Znaleziono go nad Morzem Martwym

BioMinds zdobył właśnie kolejną rundę inwestycyjną, która wynosi 1,5 miliona złotych pozyskanych od funduszu Aligo VC i aniołów biznesu. Jest to naprawdę nowatorski projekt, który ma ogromny potencjał. Rocznie aż 15 milionów ludzi przechodzi udar, a szpitale, ośrodki rehabilitacyjne i terapeuci potrzebują rozwiązań, które umożliwią im zwiększenie dostępności rehabilitacji i obniżenie jej kosztów.