Afera Della. Firma celowo ograniczyła RTX 3070 laptopa Alienware m15 R5

Dziś mam dla Was idealny przykład tego, jak ważna jest rola mediów i testerów w obecnych czasach. To właśnie głównie dzięki tej dwójce, działającej wspólnie, dowiedzieliśmy się o kłamstwie firmy Dell, która to ograniczyła RTX 3070 laptopa Alienware m15 R5 i nie wyjawiła tego klientom.
Firma Dell, ograniczyła RTX 3070, Alienware m15 R5
Firma Dell, ograniczyła RTX 3070, Alienware m15 R5

Cały problem sprowadza się do tego, że Dell nie wspominał oficjalnie o tym, że sprzedawane przez niego laptopy Alienware m15 R5 z mobilnym wariantem karty GeForce RTX 3070 są w rzeczywistości specjalnie i intencjonalnie ograniczane. O tym problemie poinformowali zarówno użytkownicy na forach, jak i jeden z testerów – Jarrod’s Tech, a kiedy temat podchwyciły serwisy branżowe, Dell szybko zdecydował się na stosowną reakcję. Zwłaszcza, że w testach ten laptop wykazał najgorszą wydajność spośród siedmiu innych modeli.

Czytaj też: Rocznicowy GeForce RTX 3090 SUPRIM uczci wyjątkową rocznicę MSI

To “ograniczanie” sprowadza się do obcięcia liczby rdzeni mobilnego GeForce RTX 3070 z 5120 do 4608 rdzeni CUDA, co jest wręcz wpadką na historyczną skalę, bo nie po to NVIDIA oferuje swoim partnerom karty z różnymi poziomami TGP (maksymalnej mocy rdzenia graficznego). To specjalna i zresztą nie jedyna praktyka, która ma umożliwić producentom pokroju Della oszacowanie możliwości systemu chłodzącego w laptopie oraz jego ogólnej konfiguracji i dobranie do tego odpowiedniej karty graficznej.

Dell na spowiedzi. Alienware m15 R5 ma ograniczoną kartę RTX 3070 przez “błąd”, który był i tak przemyślanym ruchem po “dokładnych testach”

Dell przyznał się w oficjalnym oświadczeniu dla Jarrod’s Tech, że zdecydował się ograniczyć wydajność GPU w Alienware m15 R5 wyposażonych w procesory Ryzen serii 5000 po testach i wnioskach od zespołu inżynierów. Producent potwierdził jednocześnie, że w przyszłości włączy te brakujące rdzenie CUDA, co tylko pokazuje, że decyzja o ich ograniczeniu nie miała sensu.

Czytaj też: AMD pomoże Samsungowi przy nowych układach Exynos, dzięki RDNA2

Serwis Tom’s Hardware doczekał się z kolei takiego sprostowania, w którym widnieje informacja, że ten “błąd zostanie naprawiony do połowy czerwca”.

Zostaliśmy poinformowani, że nieprawidłowe ustawienie vBIOS Alienware ogranicza liczbę rdzeni CUDA w konfiguracjach RTX 3070. Jest to błąd, nad którym pilnie pracujemy jak najszybciej. Przyspieszamy rozwiązanie problemu poprzez weryfikację i spodziewamy się, że problem ten zostanie rozwiązany już w połowie czerwca. W międzyczasie nie zalecamy używania vBios z innej platformy Alienware w celu rozwiązania tego problemu. Przepraszamy za wszelkie związane z tym frustracje.— rzecznik firmy Dell.

Czytaj też: Zdjęcie rdzenia DG2 Intela. To GPU napędzi dedykowane karty Intela

Oddział Dell Alienware słusznie dostał po łapach i należnie wieszano na nim psy, bo jako jedna z niewielu firm do tej pory nie wspomina o szczegółach TGP, czy taktowaniu kart graficznych w tych modelach… nie wspominając już nawet kwestii liczby rdzeni CUDA.