Jądro Ziemi powiększa się w nierównomierny sposób. Co stoi za tym zjawiskiem?

Do listy dziwacznych zjawisk zachodzących głęboko pod powierzchnią naszej planety można dopisać kolejną pozycję. Jądro Ziemi systematycznie się powiększa, choć nie ze wszystkich stron w równomierny sposób.
W jądrze Ziemi pada krzemowy “śnieg”

W jądrze Ziemi pada krzemowy “śnieg”

Autorzy nowego badania w tej sprawie, związani z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, założyli, że zachodnia strona jądra Ziemi znajduje się pod Brazylią, podczas gdy wschodnia – pod Indonezją. Proces szybszego rozszerzania dotyczy tej drugiej, co przejawia się m.in. zwiększeniem ilości kryształów żelaza.

Czytaj też: Planety takie jak Ziemia. Jest ich więcej, niż nam się wydawało

Warto jednak mieć na uwadze, że rdzeń naszej planety ma kształt kuli, warunkowany przez ciągłe wirowanie i wpływ grawitacji. W efekcie dodawanie materii nie powoduje, że jądro zaczyna przypominać kurze jajo, lecz nadal utrzymuje formę piłki do tenisa stołowego. Niewyjaśnioną kwestią pozostaje jednak to, dlaczego w ogóle z jednej strony materia jest obfitsza niż z drugiej.

Jądro Ziemi wydaje się rosnąć szybciej po wschodniej stronie

Z artykułu opublikowanego na łamach Nature Geoscience wynika, że autorzy nowych analiz skupili się na falach sejsmicznych przechodzących przez rdzeń Ziemi. Biorąc je pod lupę, zauważyli, iż sygnały te przemieszczają się znacznie szybciej z północy na południe aniżeli ze wschodu na zachód. Założyli, że może to być związane z nierównomiernym nabieraniem masy.

Jedna z zaproponowanych hipotez zakłada, że sprawcą zamieszania jest… rozpraszające się ciepło. Indonezja to obszar pokryty wyspami oraz oceanem, podczas gdy Brazylia jest częścią gigantycznej masy lądowej Ameryki Południowej. Na tym drugim obszarze, w przeciwieństwie do Indonezji, gwałtowne ochładzanie dna morskiego jest znacznie mniej powszechnym zjawiskiem.

Czytaj też: Ziemia ma tajemniczy cykl, który powtarza się co 27,5 mln lat. Jest związany m.in. z wymieraniami

Wśród innych przyczyn opisywanego zjawiska wymienia się wpływ asymetrii rdzenia, która musiała się pojawić pomiędzy 500 mln a 1,5 mld lat temu. Poza tym, ziemskie pole magnetyczne, wytwarzane przez wirowanie jądra, może w jakiś sposób warunkować nierównomierne nabieranie masy. Być może winowajcą jest asymetria w obrębie krystalicznej struktury tworzącej ten obiekt.