Jak mogliby wyglądać kosmici? Głos w sprawie zabrał ich poszukiwacz

Seth Shostak, pełniący funkcję dyrektora w Centrum Badań SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), zabrał głos w sprawie hipotetycznego wyglądu i zachowania pozaziemskich form życia. Z jego słów wynika, iż kosmici mogliby działać niczym sztuczna inteligencja.
Jak mogliby wyglądać kosmici? Głos w sprawie zabrał ich poszukiwacz

Nadal nie doczekaliśmy się pełnej publikacji raportu poświęconego UFO, którego wykonanie zostało zlecone przez Pentagon. Atmosfera wokół tego wydarzenia się jednak regularnie podgrzewa, a z przecieków wiemy, że na nagraniach sporządzonych przez amerykańskich marynarzy i pilotów “nie znajduje się technologia zaprojektowana w Stanach Zjednoczonych”. Oczywiście, o ile nie okaże się, że Amerykanie mieli do czynienia z pojazdami posiadanymi na przykład przez Chińczyków, to byłby to ogromny krok w stronę potencjalnego kontaktu z kosmitami.

Czytaj też: Chińska agencja kosmiczna ma coraz śmielsze plany. O co chodzi tym razem?

Shostak nie jest jednak w tej kwestii równie entuzjastyczny. Jego zdaniem, o ile jest bardzo prawdopodobne, by kosmici zamieszkiwali obszar Drogi Mlecznej, tak szansa na ich odwiedziny na Ziemi (szczególnie we współczesnych czasach) wydaje się nikła. Gdyby jednak pewnego dnia doszło do interakcji z pozaziemskimi formami życia, to według przedstawiciela SETI nie powinniśmy się nastawiać na spotkanie zielonych ludzików, których wizerunki zostały wykreowane przez Hollywood.

Według Shostaka kosmici nie będą formami życia opartymi na węglu

Jego zdaniem potencjalni kosmici nie będą formami życia opartymi na węglu oraz będą pozbawieni mózgów. Oczywiście nie oznacza to, iż zabraknie im inteligencji – wręcz przeciwnie. Układ Słoneczny jest stosunkowo młody, dlatego organizmy pochodzące z innych, starszych, mogą być znacznie lepiej rozwinięte. Mogłoby to oznaczać, że stworzona przez nich cywilizacja będzie o wiele bardziej zaawansowana od ludzkiej.

Czytaj też: Niezwykłe hipotetyczne obiekty kosmiczne, które mogą istnieć – top5

Już teraz, mówiąc o sztucznej inteligencji, możemy spotkać algorytmy działające szybciej i skuteczniej od ludzi. Z tego względu Shostak przypuszcza, jakoby kosmici – o ile w ogóle istnieją, a ludzkość nie jest ewenementem w skali wszechświata – byli równie zaawansowani co SI. Trudno jednak oczekiwać, by stosowane przez nich techniki podróży umożliwiały przemierzanie odległości liczonych w latach świetlnych w krótkim czasie. Jest to prawie niemożliwe i wynika z ograniczeń w postaci praw fizyki.