Oto karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR. Jak rozpoznać te modele?

Wprawdzie gracze nie muszą się przejmować czy kupią nowego GeForce RTXa “bez”, czy “z” ograniczeniem kopania kryptowalut, ale i tak warto wiedzieć jak np. rozpoznać tak “okrojone” karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR?
karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR, GeForce RTX 3070 LHR
karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR, GeForce RTX 3070 LHR

Jeśli przez ostatnie tygodnie z rynkiem kart graficznych nie było Wam po drodze, to spokojnie, sprawa nie jest aż tak skomplikowana. Jasne, ASUS już od dawna ma na rynku modele RTX 3070, ale teraz wprowadził swoje trzy warianty ze stosownym ograniczeniem kopania Ethereum. Te NVIDIA wbudowała w same rdzenie GA104-302, które zaczynają powoli wtaczać się do ofert producentów pokroju właśnie Asusa.

Czytaj też: UOKiK: kara dla Orange może być wysoka. Chodzi o subskrypcje

Tak zmodyfikowane rdzenie nie tylko ograniczają wydajność w kopaniu Ethereum o około 50%, ale też nie wpływają w żaden sposób na pozostałe kwestie wydajności. Zapewniają więc ten sam poziom płynności w grach i wydajności w zastosowaniach roboczych, co zostało już udowodnione w ramach testów. Innymi słowy, jeśli nie macie zamiaru kopać, to kupujecie pierwszy lepszy model w dobrej cenie, bo i tak w przeciwieństwie do górników, nie odczujecie żadnej różnicy.

Czytaj też: Zwiastun GeForce RTX 3090 Kudan od iGame. Flagowiec godny królów nadchodzi

Karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR już oficjalnie. Oto wszystko, co musicie wiedzieć

Przez weekend Asus zaktualizował swoją oficjalną stronę o siedem “nowych kart graficznych. Zgodnie z zaleceniami NVIDIA, firma jasno wskazuje na te modele o ograniczonej wydajności w kopaniu, nie tylko wspominając o tym na pudełku, ale też na stronie i… w samej nazwie.

Ta została wzbogacona o dopisek “V2”, co oznacza po prostu wersję drugą. Tyczy się to następujących modeli również w wersjach OC (pomijając wydanie Turbo), czyli fabrycznie podkręconych (via Videocardz).

  • ASUS RTX 3070 LHR 8GB DUAL V2
  • ASUS RTX 3070 LHR 8GB KO V2
  • ASUS RTX 3070 LHR 8GB TUF V2
  • ASUS RTX 3070 LHR 8GB TURBO V2

Czytaj też: Patent na procesory big.LITTLE AMD zdradza, że Intel zapoczątkuje zmiany

Po innych modelach LHR jednak nie ma śladu, choć wcześniej ASUS wspomniał o RTX 3060 z procesorem graficznym GA106-302. Chociaż oficjalnie ten model nie jest częścią rodziny LHR, to posiada tak samo zrealizowane ograniczenie. Na temat RTX 3080 LHR, czy RTX 3060 Ti LHR od ASUSa nie wiadomo nic, ale prawdopodobnie zostaną one ujawnione w nadchodzących dniach.