Karty GeForce RTX 30 LHR Inno3D. Wojna z kopaczami nabiera rumieńców

Dowiedzieliśmy się teraz, jaką formę przyjmą karty graficzne GeForce RTX 30 LHR Inno3D i szczerze mówiąc, ten producent postawił na najbardziej prokonsumenckie rozwiązanie w myśl samej nazwy.
karty GeForce RTX 3000 LHR kopią, karty GeForce RTX 3000 LHR, GeForce RTX 3000 LHR
karty GeForce RTX 3000 LHR kopią, karty GeForce RTX 3000 LHR, GeForce RTX 3000 LHR

Zacznijmy może od wyjaśnień, jako że kwestie rdzeni LHR są już jasne i oficjalne. Odpowiada za nie firma NVIDIA, która postanowiła zawalczyć z wydajnością swoich konsumenckich kart w kopaniu kryptowaluty Ethereum. Dlatego też stworzyła “drugą wersję” swoich rdzeni graficznych, posiadających fizyczny ogranicznik wydajności o około 50%. Z tego co wiadomo, te ograniczniki posiadają modele od RTX 3060 aż do RTX 3080 Ti, choć oficjalnie NVIDIA nie wspomina o ich obecności w przypadku tych dwóch kart na końcach spektrum.

Czytaj też: Inżynierowie wygenerowali prąd z dwóch nanorurek węglowych

Te rdzenie trafiają już do fabryk producentów modeli niereferencyjnych, wypychając te wcześniejsze z rynku, co powinno obniżyć ogólną cenę kart. Jednak zważywszy na to, pierwsza cena karty GeForce LHR nie zachwyciła, na wielki sukces tego podejścia w odstępie tygodni nie liczymy. Wielu zwiastuje z kolei zamieszanie na rynku, kiedy oryginalne i wzbogacone w ogranicznik modele zaczną wpadać na rynek.

Na jakie GeForce RTX 30 LHR Inno3D możecie liczyć?

Wprawdzie NVIDIA jasno “rozkazała” partnerom, aby ci odpowiednio oznaczali te nowe karty na pudełkach, ofertach i stronach, ale niektórzy albo nie mają zamiaru tego robić (jeszcze), albo poszli na łatwiznę, dopisując do swoich obecnych modeli drugą “rewizję”, czy “wersję”. Inno3D postawiło jednak na coś prostszego i jaśniejszego, a choć nie wprowadza na nowo wszystkich modeli, tylko 10 swoich najpopularniejszych, to jasno na nie wskazuje, dorzucając do nazwy skrót “LHR” (via Videocardz).

Czytaj też: Ogromne wzrosty na rynku GPU. Rzućcie okiem na badanie JPR

Niezależne testy wykazały, że ten ogranicznik działa. Teraz karty LHR wykrywają, że “kopią Ethereum” i natychmiastowo zrzucają swoją wydajność, co w przypadku wcześniejszej próby walki z kryptowalutami z RTX 3060 wymagało odczekania. Warto też podkreślić, że karty RTX 30 LHR również nie wykazały żadnej różnicy w wydajności w grach względem oryginalnych odpowiedników.