Karty graficzne Intela dla graczy nabrały rumieńców. Wyciekł nowy rdzeń DG2

Dotychczasowe podrygi Intela na rynku dedykowanych kart graficznych z rdzeniami DG1 zostaną zapomniane, kiedy na rynek trafią ich karty graficzne dla graczy. Te będą wyposażone w rdzenie DG2 o różnej konfiguracji, do których najwyraźniej dołączył kolejny wariant.
laminat karty graficznej DG2 Intela na bazie Xe-HPG, laminat karty graficznej DG2 Intela, DG2 Intela
laminat karty graficznej DG2 Intela na bazie Xe-HPG, laminat karty graficznej DG2 Intela, DG2 Intela

Bazujące na architekturze Xe-HPG rdzenie DG2 Intela pojawiały się w przeciekach już nie raz i nie dwa, a kolejna cegiełka informacyjna na ich temat sprawiła, że wszystko zaczęło układać się w spójną całość. Wiemy już o łącznie trzech planowanych do wprowadzenia na rynek rdzeniach DG2 w postaci wariantów DG2-512, -384 i -128 (oraz ich pochodnych wersji). Różnią się one od siebie konfiguracją jednostek wykonawczych (EU), które przekładają się na liczbę jednostek cieniujących.

Czytaj też: Atari VCS już do kupienia. Chętni na konsolę retro w nowym wydaniu?

Nowe plotki klarują to, co zaoferują nadchodzące karty graficzne Intela dla graczy

Tym razem światło dzienne ujrzał wariant DG-448 za sprawą poniższego wpisu od @TUM_APISAK, który już od lat podrzuca nam tego typu przecieki na technologiczne tematy wszelakiej maści. Jest to pierwszy raz, kiedy widzimy tego typu GPU Intela, które najpewniej jest wczesną próbką inżynieryjną o ograniczonym pokładzie EU względem flagowego DG2-512EU.

Czytaj też: Rynek pamięci masowej rośnie. Jak wygląda sytuacja dysków HDD i SSD?

Wedle źródła, ten rdzeń taktowany zegarem 1,8 GHz jest o 5% słabszy pod kątem wydajności w porównaniu do karty GeForce RTX 3070. W benchmarku? Grach? Tego nie wiadomo, ale oznacza to tyle, że ewentualna karta graficzna na bazie tego rdzenia odpowiadałaby wydajności Radeonowi RX 6700 XT. Obok tego wydajnego wariantu pojawiły się też informacje o karcie na bazie GPU DG-128 128EU o taktowaniu 1,9 GHz, który na ten moment jest ponoć o 12% szybszy niż GeForce GTX 1650.

Zdjęcie rdzenia DG2 Intela

Czytaj też: Obowiązkowa e-faktura dla przedsiębiorców? Tak, ale jeszcze nie teraz

Dzięki tym i znacznie wcześniejszym przeciekom możemy powiedzieć, że karty graficzne Intela dla graczy zaczynają wchodzić na etapy coraz bliższe produkcji. Teraz zaczęły nawet zyskiwać swoich odpowiedników pod kątem wydajności, celując w całe spektrum rynku – od podstawowych modeli pokroju GTX 1650 aż po poziom RTX 3080. Z tym bowiem modelem ma zawalczyć flagowiec Intela, DG2-512EU w pełnej konfiguracji z 16 GB pamięci GDDR6 i taktowaniem rdzenia na poziomie 2,2 GHz.