Lista życzeń Pentagonu 2022, czyli czego nie udało się ufundować

Podczas, gdy my możemy marzyć sobie o nowej konsoli, komputerze, czy samochodzie, lista życzeń Pentagonu 2022 obejmuje zabawki dla prawdziwych mężczyzn. Jednak amerykańska agencja ma coś z nami wspólnego, bo choć ma chęci, to budżet niespecjalnie.
Lista życzeń Pentagonu 2022, Pentagon 2022,
Lista życzeń Pentagonu 2022, Pentagon 2022,

Opublikowano właśnie oficjalną listę życzeń na 2022 rok, która przedstawia niesfinansowaną (jeszcze) listę projektów i zakupów, obejmującą te rzeczy, których Pentagon pragnie w 2022 roku, ale o których sfinansowanie boi się nawet prosić. Kongres zazwyczaj wykorzystuje tę listę jako mapę drogową, aby zwiększyć wydatki na obronę, o ile uzna to za konieczne, w końcu jest to jedynie przedstawienie, co dokładnie całe Wojsko USA chciałoby mieć.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja zmierzyła się z pociskami w teście Formidable Shield

Co obejmuje lista życzeń Pentagonu 2022?

W rzeczywistości tego typu listy niesfinansowanych priorytetów pojawiają się każdego roku fiskalnego jako uzupełnienie głównego budżetu obronnego. Dotyczą nie tylko ogółu wojska USA, a każdej służby z osobna. Tej tegorocznej liście życzeń dokładnie przyjrzał się serwis Defense News.

Dzięki temu wiemy, że Siły Powietrzne USA na swojej liście życzeń umieściły 12 nowych myśliwców F-15EX Super Eagle. Nie bez powodu, jako że taki zakup przyspieszyłby zastąpienie 30-letnich F-15C i to dwukrotnie. W 2021 roku bowiem amerykańskie lotnictwo wejdzie już na pewno w posiadanie 12 F-15EX. Obok tych myśliwców znalazły się ponoć projekty dowodzenia i kontroli Sił Powietrznych, wsparcie programu samolotów szpiegowskich U-2 i zwiększenie środków na wysiłki opracowania nowego silnika myśliwca.

Czytaj też: Ważny test amerykańskich marines. Lądowy pocisk NMESIS zatopił statek

Jak podaje U.S. Naval Institute News, Marynarka Wojenna USA pragnie z kolei drugiego niszczyciela rakietowego klasy Arleigh Burke, pięć kolejnych myśliwców F-35C Joint Strike Fighters, dodatkowy samolot wczesnego ostrzegania i kontroli E-2D Advanced Hawkeye, cztery kolejne transportowce CMV-22 Osprey oraz finansowania rozwoju pocisków, laserów i samolotów bezzałogowych.

Korpus Piechoty Morskiej, oficjalnie podlegający pod Marynarkę Wojenną, chce z kolei pocisków przeciwokrętowych Naval Strike Missile, manewrujących Tomahawk, ekspedycyjnych systemów radarowych oraz ulepszeń dla starszych myśliwców F/A-18 Hornet.

Czytaj też: Odnotowano pierwszy atak autonomicznych dronów na ludzi

Zestawienie zamykają pragnienia Armii USA, sprowadzające się do ulepszonych kamizelek kuloodpornych i sprzętu z myślą o zimnej pogodzie, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Na szczycie jest pięć ciężkich śmigłowców CH-47F Block II Chinook, amunicja wszelakiej maści na czele z tą 120 mm do czołgowych dział, zamiennik dla pocisku przeciwpancernego Hellfire, nowy pocisk łączony powietrze-ziemia oraz wielokierunkowe systemy rakietowe z obsługą GPS.