Na jakie nowe samochody Lancia możemy liczyć? Dziś firma nieco nas zaskoczyła

Dziś mamy dla Was dwie wiadomości o zapomnianej nieco marce, która w ofercie ma tylko jeden model. Dziś wprawdzie firma ogłosiła nowy produkt, ale nowe samochody Lancia są jeszcze dalekie od premiery.
nowe samochody Lancia
nowe samochody Lancia

Hulajnoga elektryczna Lancia Ypsilon

Zacznijmy może od tego, że Lancia ogłosiła premierę modelu Ypsilon. Właśnie tak – tyle że nie jest to samochód, a… elektryczna hulajnoga. Czterokołowiec bowiem swojego odświeżenia doczekał się w lutym bieżącego roku, przedłużając swój już 10-letni żywot. Inspirowana tym modelem hulajnoga musi sprostać oczekiwaniom firmy, bo tak naprawdę Ypsilon, choć z pozoru nieatrakcyjny, to w ciągu pięciu pierwszych miesięcy 2021 roku sprzedał się w nakładzie 22783 egzemplarzy.

Czytaj też: Nowe Porsche 911 GTS 2022 już oficjalnie. Mocy więcej, niż w Carrera S

Niestety hulajnoga Lancia Ypsilon nie próbuje zrewolucjonizować tego, co znamy na rynku tych jednośladowców. Trudno odebrać jej ciekawe kolorystyczne połączenie w obu wariantach, ale 250-watowy silnik i zasięg do 18 km nie powala. To raczej model z niskiej półki, posiadający zintegrowane oświetlenie i mechanizm składania, co potwierdza jego cena na poziomie 299 euro.

Przyszłość w nowym raporcie, czyli kiedy dostaniemy nowe samochody Lancia?

Jak zapewne wiecie, Lancia należy teraz do koncernu Stellantis, a ten ma być dla niej ponoć zbawienny. Tak przynajmniej wynika ze słów szefa całego koncernu, Johna Elkanna, który stwierdził w przeszłości, że teraz Lancia będzie cieszyć się większymi inwestycjami. To pozwoli firmie poszerzyć swoje portfolio, czego szczegóły ujawnił najnowszy raport z Automotive News Europe.

Czytaj też: Zwiastun Hyundai Elantra N 2022. Tym razem debiut musi być bliski

Według niego Lancia jest zainteresowana wyjściem ze swojego rodzimego rynku i rozłożeniem skrzydeł w większej liczbie państw. Umożliwić mają jej to przynajmniej trzy zupełnie nowe samochody, wśród których nie zabraknie zastępstwa dla wspomnianego Ypsilona w formie małego hatchbacka. Ten ponoć zadebiutuje w połowie 2024 roku i stanie się pierwszym elektrycznym samochodem Lancii, ale doczeka się też wariantu spalinowego.

Czytaj też: W16 i do setki w 2,4 sekundy. Testy Bugatti Chiron Super Sport zakończone

Dwa lata później, bo w pierwszym kwartale 2026 roku premiery ma doczekać się kompaktowy crossover nastawiony na miejskie wojaże, który całkowicie zrezygnuje z silnika spalinowego i będzie oferowany wyłącznie z napędem elektrycznym. Pod koniec 2027 roku premierę ma z kolei zaliczyć pomysł Lancii na uzupełnienie segmentu C na rynku.