Nowy chiński myśliwiec FC-31 dostrzeżony po dobrych 9 latach

Niespodziewanie uchwycono na zdjęciach nowy chiński myśliwiec FC-31, o którym świat mógł już zapomnieć, a jeśli nie zapomnieć, to przynajmniej kojarzyć go pod inną nazwą, bo J-31 lub F-31.
Nowy chiński myśliwiec FC-31, myśliwiec FC-31, chiński myśliwiec FC-31
Nowy chiński myśliwiec FC-31, myśliwiec FC-31, chiński myśliwiec FC-31

Po raz pierwszy o FC-31 usłyszeliśmy w 2012 roku, ale przez ostatnie lata informacje o tym chińskim myśliwcu nie pojawiały się zbyt często, pomijając same wspominki, że prace nad nim ciągle trwają. Do tej pory sądzono, że chińskie siły powietrzne i marynarka wojenna nie były nim szczególnie zainteresowane, a niechęć dotyczyła jego ponoć słabych silników. Jak dziś widzimy, nie zawiesiło to projektu i wreszcie możemy spojrzeć na ten myśliwiec przypominający w sporym stopniu amerykańskie odpowiedniki piątej generacji (F-22, czy F-35).

Czytaj też: Lista życzeń Pentagonu 2022, czyli czego nie udało się ufundować

Przez ostatnie dziewięć lat prace Shenyang Aircraft Corporation nad myśliwcem FC-31 Gyrfalcon najwyraźniej trwały. Po takim czasie FC-31 może wreszcie zbliżać się do produkcji i najpewniej stać się myśliwcem marynarki wojennej, który operowałby na lotniskowcach. Wnioskujemy tak nie tylko z samego zdjęcia, ale też doniesień z zeszłego roku.

Chiński myśliwiec FC-31 nie został zapomniany. Rozwijano go i najpewniej doczekał się teraz formy bliskiej produkcji

Nowy chiński myśliwiec FC-31 został uwieczniony na ogromnym, śródlądowym modelu lotniskowca w ośrodku szkoleniowym lotnictwa morskiego w Wuhan. Ten spoczywał sobie spokojnie w pobliżu makiety obecnego myśliwca szturmowego chińskiej marynarki wojennej J-15, a także helikoptera pokładowego Z-8. Samo jego pojawienie się w ośrodku testowym jest wyraźnym sygnałem, że myśliwiec ten zmierza na morskie przygody, ale nie wiadomo, czy pod nazwą FC-31, czy J-35.

Czytaj też: Przechwycono rakiety balistyczne jeszcze w kosmosie podczas ćwiczeń NATO

Z wyglądu FC-31 można porównać do amerykańskiego F-35 Joint Strike Fighter przez jego spłaszczony ogon oraz do F-22 przez jego bliźniacze silniki na tyle. Pewne jest, że ten chiński myśliwiec typu Stealth ma również wewnętrzne komory na broń, a widoczne na niewyraźnych zdjęciach podwozie o solidnej konstrukcji jasno wskazuje, że jest on przeznaczony do użytku na lotniskowcach, gdzie lądowanie znacznie bardziej obciąża ten element myśliwca.

Czytaj też: Rakietowy transport pragnieniem lotnictwa USA. Elon Musk może pomóc

Łatwo więc powiązać FC-31 z planami Chin co do lotniskowca Type 003, którego PLAN obecnie konstruuje. Docelowo Chiny mogą obsługiwać aż sześć lotniskowców, a FC-31 latać będą z co najmniej czterech z nich, jeśli nie wszystkich. W ten sposób znacząco wzmocnią ten arsenał Chin, który składa się obecnie z J-15 na bazie rosyjskiego Sukhoi Su-33.