Kiedy możemy oczekiwać premiery Zen 4 i RDNA3 od AMD?

Zabawa w plotki i spekulacje na temat nowych procesorów, czy kart graficznych ma swoje plusy… ale też minusy, których my, żądni wiedzy “technologiczni maniacy” nie dostrzegamy. Oto więc kolejna dawka nieoficjalnych informacji na temat Zen 4 i RDNA3 od AMD.
premiery Zen 4 i RDNA3 od AMD, AMD Zen 4, AMD RDNA3
premiery Zen 4 i RDNA3 od AMD, AMD Zen 4, AMD RDNA3

Niejaki Broly_X1 na swoim Twitterze wyjawił, że w tej kwestii ma sporo do powiedzenia, a że wcześniej udostępniane przez niego przecieki się potwierdzały, to i tym razem trudno mu nie uwierzyć. Zwłaszcza, że jest on jedynym z niewielu źródeł z ostatnich tygodni, które wspominają o kwestii premiery Zen 4 i RDNA3, czyli architektur dla procesorów Ryzen i rdzeni graficznych Radeon.

Czytaj też: Co może nam przynieść Windows 11?

Oczekiwaliśmy, że na ten temat powie co nieco AMD podczas targów Computex 2021, ale marzyć sobie mogliśmy, bo firma nie tylko nie ujawniła nowej mapy drogowej, ale też nie wspomniała nic na temat obu architektur. Szkoda, bo obecnie są one tak naprawdę pewnym kamieniem milowym, którego firma nakreśliła znacznie wcześniej.

Architektura do szalenie udanych procesorów Ryzen rozpoczęła się w 2017 roku, jako Zen doczekała się już “trzeciego wydania”. Teraz na horyzoncie jest też Zen 3+ i to, co najważniejsze, czyli Zen 4, kończąca dotychczasowe plany firmy, które znamy z oficjalnych informacji, choć przecieki już wspomniały o procesorach Ryzen na Zen 5.

Czytaj też: Grafen kluczem do pojemniejszych dysków HDD. Naukowcy już to wykazali

Z kolei następczyni architektury GCN, czyli RDNA, jest z nami dopiero od dwóch lat, a dziś przyjmuje formę już RDNA2, na której bazują karty Radeon RX 6000. Jej następcą, o którym wiemy, ma być RDNA3, ale o niej nie ujawniono zbyt wiele.

Nowe informacje na temat premiery Zen 4 i RDNA3 od AMD. Kiedy mamy jej oczekiwać?

Jednak wedle najnowszych informacji dowiemy się więcej już za ponad rok, bo zarówno architektura RDNA2, jak i Zen 4 da wtedy życie nowym procesorom (Ryzen 7000/6000 Raphael) oraz kartom graficznym (Radeon RX 7000). Oba produkty według Broly_X1 zadebiutują w tym samym czasie w czwartym kwartale 2022 roku.

Czytaj też: Karta Sapphire Radeon RX 6900 XT LC, to najpewniej pokłosie RX 6900 XTX

Według tego źródła więcej informacji na temat RDNA 3 ma do nas trafić prosto od AMD jeszcze w tym roku, a na początku następnego rynek CPU ma doczekać się premiery układów Zen 3 XT w formie odświeżenia dla obecnych Ryzenów.