Sabrent Plotripper, czyli SSD idealny do farmienia kryptowaluty Chia

Firma Sabrent postanowiła uzupełnić swoją ofertę czymś wyjątkowym, bo dyskiem SSD idealnym do farmienia kryptowaluty Chia. Mowa o modelu Sabrent Plotripper, który jest też dostępny w onieśmielającej wersji pro.
Sabrent Plotripper, SSD idealny do farmienia kryptowaluty Chia
Sabrent Plotripper, SSD idealny do farmienia kryptowaluty Chia

Farmy, ploty, szczęście i dyski – tak w skrócie można opisać proces farmienia kryptowaluty Chia. Ta nie jest już żadną tajemnicą na świecie, o czym przekonali nas zarówno producenci dysków, jak i wzrosty cen SSD i HDD, choć w Polsce nie jest jeszcze aż tak źle. Cała zabawa w Chię i dążenie do “wyfarmienia” kryptowaluty XCH sprowadza się do tworzenia głównie na szybkich SSD specjalnych farm z udziałem procesora i pamięci RAM, które następnie są przenoszone z SSD na tradycyjne dyski HDD, gdzie zaczynają “farmić” po zsynchronizowaniu z siecią.

Czytaj też: Zapowiedź dwóch nowych DDR5 od XPG i TeamGroup

Kryptowaluta Chia polega bowiem na PoS, czyli Proof of Space, które w sposób losowy nagradza ludzi, utrzymujących całą sieć blokami z dwoma XCH. Im więcej farm – tym większe szanse na nagrodę, dlatego nic dziwnego, że cała sieć Chia obejmuje już ponad 15,2 eksabajta przestrzeni dyskowej, czyli 15200000 terabajtów.

Dyski SSD Sabrent Plotripper zostały stworzone do farmienia kryptowaluty Chia

Czytaj też: Pierwsze płyty główne AMD X570S. ASRock ujawnił PG Riptide X570S

Jako ta “ekologiczna alternatywa dla Bitcoina”, Chia przy rzeczywiście niskim poborze energii (pożera tyle, co farmy na HDD po ich stworzeniu) pozostawia niestety po sobie ofiary w postaci dysków SSD. Jest bowiem bardzo wymagająca pod kątem zapisów na dyskach, co może szybko doprowadzić do ich awarii, ale modele o wysokim TBW (terabytes written), czyli współczynniku “odporności” na zapis, który ogranicza gwarancję od producentów, są do tej zabawy idealne.

Tutaj w grę wchodzą nowe dyski SSD Sabrent Plotripper w postaci trzech modeli, których najważniejszą cechą jest wspomniany wskaźnik TBW. Podstawowym modelem jest 2-terabajtowy Sabrent Plotripper o TBW na poziomie około 10000 TB (to cztero-, a nawet ośmiokrotnie wyższa wartość dla konsumenckich SSD w tej pojemności), który nie umywa się jednak do naturalnie droższego Plotrippera Pro 1 TB o TBW na poziomie ~27000 TB. Całość domyka najbardziej imponujący 2 TB Plotripper Pro o 540000 TB wskaźniku TBW.

Czytaj też: Spójrzcie na laminat karty graficznej DG2 Intela na bazie Xe-HPG

Wszystkie trzy dyski SSD Sabrent Plotripper, będą zapewne szalenie drogie, jako że przewyższają swoimi możliwościami TBW wszystkie inne modele na rynku konsumenckim. Niestety nie znamy szczegółów co do specyfikacji, kontrolera, czy nawet wydajności tych dysków (via TweakTown).