Statystyki Steama mówią jasno – AMD rośnie w siłę, ale nie wszędzie

Od momentu wejścia procesorów Ryzen na rynek, regularnie zdarza się światu zerkać na statystyki co do tego, jak kształtuje się udział procesorów, czy to w sprzedaży detalicznej, czy na platformie Valve. Dziś bowiem możemy zerknąć na szczegółowe statystyki Steama.
Nowa rewizja AMD, procesorów Ryzen 5000XT, Ryzen 5000 B2
Nowa rewizja AMD, procesorów Ryzen 5000XT, Ryzen 5000 B2

Najnowsze wydanie Steam Hardware Survey tradycyjnie dostarcza nam sporo informacji na temat graczy z całego świata. Nie wszystkich, ale zdecydowanie wielu, bo wskażcie mi tylko gracza PC, który nie używa Steama. To margines, choć oczywiście nie ma co przesadzać, bo udział w tym badaniu jest dobrowolny i nie każdy na niego się zgadza. Tym niemniej tego typu statystyki są jednymi z nielicznych, które zapewniają nam wgląd w trendy na rynku i w zestawach graczy.

Czytaj też: AMD zapowiedziało nowe karty Radeon Pro W6000, a W6800 już wyciekł

Statystyki Steama pokazują, że AMD dzielnie zdobywa kolejne kawałki tortu na rynku procesorów

Dziś z kolei najbardziej interesują nas udziały na rynku procesorów, gdzie od lat trwa bój między AMD a Intelem. W ciągu ostatnich miesięcy bieżącego roku Ryzeny okazały się lepszym wyborem dla graczy na Windowsie, bo tak jak w styczniu “tylko” 27,99% użytkowników biorących udział w badaniu miało procesor AMD, tak w maju jest ich już aż 30,13%. Ponad 2% wzrost może wydawać się skromny, ale stojące za nim liczby idą z pewnością w setki tysięcy, jak nie w miliony procesorów. W przypadku Linuxa sprawa ma się podobnie – AMD ciągle rośnie w siłę i wyprzedziło już Intela o 3,40% od stycznia do maja, dobijając do 36,89%.

Czytaj też: AMD pomoże Samsungowi przy nowych układach Exynos, dzięki RDNA2

Pozostaje pytanie, czy taki trend wzrostowy utrzyma się przez następne lata, bo w rzeczywistości ten rok może być dla AMD najgorszy z kilku ostatnich pod kątem premier. Intel zaprezentuje bowiem platformę i procesory zupełnie nowej generacji, odchodzące od obecnych struktur i architektur, sięgając po 10 nm proces, podczas gdy na podobną rewolucję platformową AMD poczekamy ponoć do ostatniego kwartału 2022 roku. Przetrwanie tego czasu ma umożliwić firmie seria Ryzen 6000 na Zen3+, o której więcej przeczytacie tutaj.

Czytaj też: Specyfikacja NVMe 2.0 ogłoszona. Jaka przyszłość czeka dyski?

Jeśli z kolei idzie o statystyki kart graficznych, to sprawa ma się tradycyjnie. Teraz AMD posiada jedynie 16,18% udziału na rynku, spadając z 16,3% z wcześniejszego miesiąca, ale jest to stan rzeczy, który nie zmienia się od ponad dwóch lat. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że na rewolucję się nie zapowiada.