Nowa rewizja AMD, procesorów Ryzen 5000XT, Ryzen 5000 B2

Statystyki Steama mówią jasno – AMD rośnie w siłę, ale nie wszędzie

Od momentu wejścia procesorów Ryzen na rynek, regularnie zdarza się światu zerkać na statystyki co do tego, jak kształtuje się udział procesorów, czy to w sprzedaży detalicznej, czy na platformie Valve. Dziś bowiem możemy zerknąć na szczegółowe statystyki Steama.

Najnowsze wydanie Steam Hardware Survey tradycyjnie dostarcza nam sporo informacji na temat graczy z całego świata. Nie wszystkich, ale zdecydowanie wielu, bo wskażcie mi tylko gracza PC, który nie używa Steama. To margines, choć oczywiście nie ma co przesadzać, bo udział w tym badaniu jest dobrowolny i nie każdy na niego się zgadza. Tym niemniej tego typu statystyki są jednymi z nielicznych, które zapewniają nam wgląd w trendy na rynku i w zestawach graczy.

Czytaj też: AMD zapowiedziało nowe karty Radeon Pro W6000, a W6800 już wyciekł

Statystyki Steama pokazują, że AMD dzielnie zdobywa kolejne kawałki tortu na rynku procesorów

Dziś z kolei najbardziej interesują nas udziały na rynku procesorów, gdzie od lat trwa bój między AMD a Intelem. W ciągu ostatnich miesięcy bieżącego roku Ryzeny okazały się lepszym wyborem dla graczy na Windowsie, bo tak jak w styczniu „tylko” 27,99% użytkowników biorących udział w badaniu miało procesor AMD, tak w maju jest ich już aż 30,13%. Ponad 2% wzrost może wydawać się skromny, ale stojące za nim liczby idą z pewnością w setki tysięcy, jak nie w miliony procesorów. W przypadku Linuxa sprawa ma się podobnie – AMD ciągle rośnie w siłę i wyprzedziło już Intela o 3,40% od stycznia do maja, dobijając do 36,89%.

Czytaj też: AMD pomoże Samsungowi przy nowych układach Exynos, dzięki RDNA2

Pozostaje pytanie, czy taki trend wzrostowy utrzyma się przez następne lata, bo w rzeczywistości ten rok może być dla AMD najgorszy z kilku ostatnich pod kątem premier. Intel zaprezentuje bowiem platformę i procesory zupełnie nowej generacji, odchodzące od obecnych struktur i architektur, sięgając po 10 nm proces, podczas gdy na podobną rewolucję platformową AMD poczekamy ponoć do ostatniego kwartału 2022 roku. Przetrwanie tego czasu ma umożliwić firmie seria Ryzen 6000 na Zen3+, o której więcej przeczytacie tutaj.

Czytaj też: Specyfikacja NVMe 2.0 ogłoszona. Jaka przyszłość czeka dyski?

Jeśli z kolei idzie o statystyki kart graficznych, to sprawa ma się tradycyjnie. Teraz AMD posiada jedynie 16,18% udziału na rynku, spadając z 16,3% z wcześniejszego miesiąca, ale jest to stan rzeczy, który nie zmienia się od ponad dwóch lat. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że na rewolucję się nie zapowiada.