Testy Intel DG2 wyciekły. Wydajność graficzna tak niska, że aż zaskakująca

Przenosząc się do wpisów w Geekbench dokładnie tutaj i tutaj, podejrzycie dwa testy Intel DG2, czyli rdzeni graficznych we wczesnych wersjach inżynieryjnych. Te ujawniają wydajność pierwszych GPU Intela dla graczy, która rozczarowuje, ale może ulec poprawie.
Testy Intel DG2, Intel DG2
Testy Intel DG2, Intel DG2

Oczywiście na obu wpisach w Geekbench nie wspomina się dokładnie i bezpośrednio o dwóch rdzeniach graficznych, ale wiemy już tyle z nieoficjalnych plotek i przecieków, że rodzaj tych GPU nie jest dla nas tajemnicą. Oba testy przeprowadzono przy wykorzystaniu mobilnego procesora Alder Lake (najpewniej -P), co sugeruje notebooki, w które wbudowano zarówno DG2-256EU i DG2-96EU. Ten pierwszy znalazł się na pokładzie dedykowanej karty graficznej, a drugi jest po prostu zintegrowanym GPU.

Czytaj też: Microsoft zmusi nas do Windowsa 11. DirectStorage API ruszy tylko tam

Rozwiązując od razu kwestię samego procesora, Alder Lake-P wystąpił tutaj w układzie 14-rdzeniowym. Wśród tych rdzeni są zarówno te wydajne ze wsparciem technologii Hyperthreading (zapewniające 2 wątki z 1 rdzenia), jak i energooszczędne, oferujące tylko jeden wątek o niskiej wydajności. Stąd zapewne zegar bazowy na poziomie skromnych 797 MHz i maksymalny dobijający do 3989 MHz.

Rdzeń graficzny DG2-96

Zacznijmy może od tego słabszego, czyli DG2 z 96 Execution Units, przekładających się na 768 shaderów, który może pochwalić się taktowaniem maksymalnym 1,2 GHz i najpewniej 2 GB pamięci VRAM. Jest ona współdzielona z pamięcią systemową, jak to na iGPU przystało, ale nawet to nie tłumaczy bardzo niskiego wyniku w teście Geekbench OpenCL, który sięga 6516 punktów. Odpowiada to wydajności karty GeForce GTX 460, co nie jest znów takie złe, jak na poziom 25 W TDP.

Czytaj też: Intel rozwinie rynek łączności. Sieć 5G jest dla firmy bardzo ważna

Rdzeń graficzny DG2-256

Bardziej obiecujący DG2-256 o taktowaniu maksymalnym 1,4 GHz w tym notebooku ma już 256 EU, które przekładają się na 2048 shaderów. Odczyt potwierdza wcześniej wyjawione połączenie z 8 GB pamięci GDDR6 na (podobno) 128-bitowej magistrali, a jeśli interesuje Was dalsza kwestia specyfikacji, to ponoć ten GPU będzie odznaczał się TDP rzędu 60 W.

W teście Geekbench OpenCL DG2-256EU wycisnął już znacznie więcej, bo prawie 18500 punktów, co w porównaniu z DG2-96 jest prawie trzykrotnym wzrostem wydajności. Niestety w porównaniu do obecnych kart na rynku odpowiada to… GeForce GTX 1050. Pozostaje więc mieć tylko nadzieje, że w finalnej wersji ta wydajność znacznie wzrośnie, choć nie można zapominać, że w planach Intela są też GPU z 384EU, 448EU i 512EU.

Czytaj też: Widziałem laserowy telewizor HiSense. Robi wrażenie

Wcześniej jednak przecieki były bardziej obiecujące, bo niedawno wyciekł rdzeń DG-128 128EU o taktowaniu 1,9 GHz, który na ten moment jest ponoć o 12% szybszy od GeForce GTX 1650.