Testy Intel DG2, Intel DG2

Testy Intel DG2 wyciekły. Wydajność graficzna tak niska, że aż zaskakująca

Przenosząc się do wpisów w Geekbench dokładnie tutaj i tutaj, podejrzycie dwa testy Intel DG2, czyli rdzeni graficznych we wczesnych wersjach inżynieryjnych. Te ujawniają wydajność pierwszych GPU Intela dla graczy, która rozczarowuje, ale może ulec poprawie.

Oczywiście na obu wpisach w Geekbench nie wspomina się dokładnie i bezpośrednio o dwóch rdzeniach graficznych, ale wiemy już tyle z nieoficjalnych plotek i przecieków, że rodzaj tych GPU nie jest dla nas tajemnicą. Oba testy przeprowadzono przy wykorzystaniu mobilnego procesora Alder Lake (najpewniej -P), co sugeruje notebooki, w które wbudowano zarówno DG2-256EU i DG2-96EU. Ten pierwszy znalazł się na pokładzie dedykowanej karty graficznej, a drugi jest po prostu zintegrowanym GPU.

Czytaj też: Microsoft zmusi nas do Windowsa 11. DirectStorage API ruszy tylko tam

Rozwiązując od razu kwestię samego procesora, Alder Lake-P wystąpił tutaj w układzie 14-rdzeniowym. Wśród tych rdzeni są zarówno te wydajne ze wsparciem technologii Hyperthreading (zapewniające 2 wątki z 1 rdzenia), jak i energooszczędne, oferujące tylko jeden wątek o niskiej wydajności. Stąd zapewne zegar bazowy na poziomie skromnych 797 MHz i maksymalny dobijający do 3989 MHz.

Rdzeń graficzny DG2-96

Zacznijmy może od tego słabszego, czyli DG2 z 96 Execution Units, przekładających się na 768 shaderów, który może pochwalić się taktowaniem maksymalnym 1,2 GHz i najpewniej 2 GB pamięci VRAM. Jest ona współdzielona z pamięcią systemową, jak to na iGPU przystało, ale nawet to nie tłumaczy bardzo niskiego wyniku w teście Geekbench OpenCL, który sięga 6516 punktów. Odpowiada to wydajności karty GeForce GTX 460, co nie jest znów takie złe, jak na poziom 25 W TDP.

Czytaj też: Intel rozwinie rynek łączności. Sieć 5G jest dla firmy bardzo ważna

Rdzeń graficzny DG2-256

Bardziej obiecujący DG2-256 o taktowaniu maksymalnym 1,4 GHz w tym notebooku ma już 256 EU, które przekładają się na 2048 shaderów. Odczyt potwierdza wcześniej wyjawione połączenie z 8 GB pamięci GDDR6 na (podobno) 128-bitowej magistrali, a jeśli interesuje Was dalsza kwestia specyfikacji, to ponoć ten GPU będzie odznaczał się TDP rzędu 60 W.

W teście Geekbench OpenCL DG2-256EU wycisnął już znacznie więcej, bo prawie 18500 punktów, co w porównaniu z DG2-96 jest prawie trzykrotnym wzrostem wydajności. Niestety w porównaniu do obecnych kart na rynku odpowiada to… GeForce GTX 1050. Pozostaje więc mieć tylko nadzieje, że w finalnej wersji ta wydajność znacznie wzrośnie, choć nie można zapominać, że w planach Intela są też GPU z 384EU, 448EU i 512EU.

Czytaj też: Widziałem laserowy telewizor HiSense. Robi wrażenie

Wcześniej jednak przecieki były bardziej obiecujące, bo niedawno wyciekł rdzeń DG-128 128EU o taktowaniu 1,9 GHz, który na ten moment jest ponoć o 12% szybszy od GeForce GTX 1650.