Spójrzcie na dokładne zdjęcia Sapphire Rapids Intela

Serwerowe procesory o nazwie kodowej Sapphire Rapids Intela, które trafią na rynek w ramach rodziny Xeon czwartej generacji, doczekały się właśnie ogromnego wycieku. Wprawdzie oficjalnie nie wiemy o nich wiele, ale nieoficjalnie… no cóż, nowe zdjęcia Sapphire Rapids Intela powiedziały więcej, niż zapewne dowiemy się z prezentacji.
zdjęcia Sapphire Rapids Intela, zdjęcia Sapphire Rapids
zdjęcia Sapphire Rapids Intela, zdjęcia Sapphire Rapids

Wcześniej do sieci wyciekły te zdjęcia…

… a teraz z kolei ktoś zabawił się w domorosłego inżyniera (via Yuuki_Ans) i zgłębił techniczne zaplecze nadchodzących procesorów Intel Xeon Scalable czwartej generacji o nazwie kodowej Sapphire Rapids. Poniżej możecie obejrzeć dokładne szczegóły matryc na tym układzie po jego deliddingu oraz dokładnemu zeszlifowaniu.

Czytaj też: Zwiastun GeForce RTX 3090 Kudan od iGame. Flagowiec godny królów nadchodzi

Nagi Sapphire Rapids Intela na zdjęciach

Na fotkach widzimy dowód na podejście wieloukładowe (MCM) Intela do budowy procesorów, co przejawia się w czterech fizycznych matrycach. Takie podejście ma zapewniać lepszą wydajność i stabilność w przypadku wystąpienia defektów podczas procesu produkcji w 10 nm.

Każda z matryc posiada po 15 rdzeni, a raczej mogłaby posiadać, bo wedle informacji najwydajniejszy procesor Xeon tej generacji zaoferuje do 56 rdzeni. To oznacza, że w jego przypadku każda matryca krzemowa zostanie pozbawiona jednego rdzenia, co zapewni Intelowi elastyczność pod kątem uzysku z wafli krzemowych dużej liczby procesorów.

Czytaj też: UOKiK: kara dla Orange może być wysoka. Chodzi o subskrypcje

Z tego co wiemy, widoczny powyżej procesor w formie wczesnej próbki inżynieryjnej miał do zaoferowania tylko 1,3 GHz taktowania, ale to powinno zostać poprawione w finalnej wersji. Na jego pokładzie znajdzie się też aż 64 GB pamięci HBM2e, która zapewni ogromną przepustowość, co sprawdzi się idealnie w zastosowaniach stricte profesjonalnych.

Co jeszcze wiemy o procesorach Sapphire Rapids Intela?

Wcześniej ujawniono, że Xeony czwartej generacji będą bazować na architekturze Golden Cove, czyli tej samej co Alder Lake. Dzięki temu będą obsługiwać powoli wyłaniający się na rynku masowym standard pamięci DDR5, a także interfejs PCIe 5.0 oraz CXL 1.1 (Compute Express Link).

Czytaj też: Patent na procesory big.LITTLE AMD zdradza, że Intel zapoczątkuje zmiany

Obie serie procesorów połączy wykorzystywanie 10nm procesu produkcyjnego Enhanced SuperFin. Warto też zaznaczyć, że choć Sapphire Rapids wydają się jedynie kolejnymi modelami na rynek serwerowy, to w rzeczywistości zapewnią też powrót procesorów Intela do zastosowań profesjonalnych dla klientów masowych.