Znamy plany Mercedesa. Jak będzie wyglądało przejście na elektryczność?

Elektryczna era dla motoryzacji zbliża się wielkimi krokami, co potwierdziła kolejna firma, tym razem Mercedes-Benz. W obszernym ogłoszeniu poznaliśmy nie tylko szczegółowe plany Mercedesa co do przejścia na elektryczne napędy, ale też dostaliśmy możliwość spojrzenia na wyjątkowy model.
plany Mercedesa, Mercedes 2030, plan Mercedes, Mercedes BEV
plany Mercedesa, Mercedes 2030, plan Mercedes, Mercedes BEV

Poznajcie z nami elektryczne plany Mercedesa

Zacznijmy może od tego, że na ten moment Mercedes posiada tylko kilka modeli elektrycznych w swojej rodzinie EQ, którą zapoczątkował model EQC. Na rynek zmierza jeszcze kilka elektrycznych nabytków do tej serii (m.in. SUV EQE i EQS), ale to dopiero w 2025 roku doczekamy się najważniejszych prezentacji. Wtedy też oferta firmy ma w 50% obejmować hybrydy oraz w pełni elektryczne modele, a za rok każdy segment marki doczeka się wersji BEV.

Czytaj też: Ruszyły testy autonomicznego samochodu od Mobileye należącej do Intela

Już za cztery lata Mercedes (w tym AMG) zaprzestanie rozwoju platform innych, niż elektryczne i do tego roku pokaże aż cztery specjalne podstawy dla BEV. W 2024 roku mamy doczekać się prezentacji platformy MMA dla pojazdów kompaktowych, później MB.EA dla średnich i dużych samochodów osobowych, AMG.EA dla pojazdów wyczynowych i VAN.EA dla tych komercyjnych, użytkowych.

Skąd z kolei firma weźmie tyle akumulatorów? Wedle planów Mercedes zamierza stworzyć osiem fabryk potrzebnych do nich ogniw, współpracując z firmami na całym świecie, aby rocznie produkować ponad 200 Gigawatów. Sam zresztą pracuje obecnie nad akumulatorami organicznymi, czy tymi kompozytowymi nowej generacji o podstawie krzemowo-węglowej z firmą SilaNano.

Czytaj też: Premiera Kia Ceed 2022. Powiew świeżości w segmencie C

Wszystko to po to, aby od 2030 roku sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody i raz na zawsze skończyć przygodę ze spalinowymi silnikami… a przynajmniej tam, gdzie rynek pozwoli. Wtedy też Mercedes ma oferować ponad 530000 stacji ładowania me Charge na całym świecie.

Wyjątkowy Mercedes Vision EQXX na zwiastunie

Razem z tym ogłoszeniem Mercedes postanowił ujawnić swój nadchodzący nowy superwydajny samochód elektryczny VISION EQXX. Ten, choć początkowo miał oferować ponad 1200 km zasięgu na jednym ładowaniu, teraz jest zapowiadany jako BEV o zasięgu ponad 1000 km zasięgu.

Czytaj też: Czy elektryczne samochody szkodzą środowisku bardziej niż spalinowe?

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym:

Mercedes-Benz opracowuje obecnie Vision EQXX, samochód elektryczny o zasięgu ponad 1000 kilometrów w świecie rzeczywistym, dążąc do jednocyfrowej liczby kWh na 100 kilometrów podczas normalnej jazdy autostradą prędkości. Multidyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą eksperci z działu High Performance Powertrain (HPP) Mercedes-Benz, robi szybkie postępy w realizacji ambitnych celów projektu. Światowa premiera odbędzie się w 2022 roku.

Niestety choć będzie to tylko koncept, pokazówka możliwości, to Mercedes potwierdził, że wykorzysta Vision EQXX jako platformę do opracowania nowych architektur elektrycznych.