Flagowe karty graficzne nowej generacji AMD i NVIDIA przerażą zużyciem prądu?

Chociaż na premierę nowych desktopowych kart graficznych poczekamy sobie ponad rok, to od pewnego czasu pojawia się coraz więcej szczegółów na ich temat. Tym razem sprawa dotyczy tego, że flagowe karty graficzne nowej generacji AMD oraz NVIDIA mogą być tak prądożerne, że im samym nie wystarczyłby zasilać o mocy 500 W, a gdzie tu procesor, płyta główna i LEDy.
Zamieszanie wokół GeForce RTX 4000, GeForce RTX 4000
Zamieszanie wokół GeForce RTX 4000, GeForce RTX 4000

Flagowy rdzeń graficzny NVIDIA AD102 pożera całą masę energii, a na optymalizacje może już nie być miejsca

Oczywiście to tylko plotki, przecieki i spekulacje. Jednak nie jedna, a aż dwie znane z udostępniania ciekawych informacji przedpremierowych osobistości na Twitterze (kopite7kimi i Greymon55) stwierdziły, że flagowe rdzenie graficzne nowej generacji firmy NVIDIA mogą pożerać od 400 do 500 watów energii. Mowa nie o TGP, czy TBP, a tradycyjnym TDP, czyli samym rdzeniu graficznym, więc całkowita moc, jakiej będą wymagać te modele pod obciążeniem będzie jeszcze wyższa (po uwzględnieniu magistral, kości pamięci, czy systemu chłodzenia). 

Czytaj też: Premiera Radeon RX 6600 XT. AMD ujawniło nową mainstreamową kartę graficzną

Zamieszanie wokół GeForce RTX 4000, GeForce RTX 4000

Tego typu przedpremierowe szczegóły należy traktować z przymrużeniem oka, bo do premiery jeszcze daleko i nawet jeśli wspomniane 400-500 W nie mija się obecnie z prawdą, to NVIDIA zapewne będzie optymalizować zużycie energii swojego flagowego rdzenia AD102. Jednak jako że jego projekt ponoć doczekał się finalnej formy, miejsca na optymalizację TDP może nie być za wiele. 

Navi 31 ma być wielki, ale mniej prądożerny od domniemanej karty NVIDIA GeForce RTX 3090

Podobnie sprawa ma się z Navi 31, czyli tym razem flagowym GPU firmy AMD, który ma zadebiutować w III kwartale 2022 roku. Na jego temat wiemy jeszcze więcej, o ile damy wiarę wątkowi Bondrewd na forum Beyond3D oraz wjm47196 z Chiphell. Wedle nich Navi 31 będzie wielkim kompleksem, bo obie matryce krzemowe będą zajmować ponoć od 600 do 650 mm kwadratowych.

Czytaj też: Co czeka mobilne karty graficzne AMD oraz NVIDIA w 2022 roku?

Informacje o Navi 31, potencjalnym Radeonie RX 7900 XT, Navi 31, Radon RX 7900 XT

Finalnie więc cały pakiet może mierzyć nawet 800 mm kwadratowych. Jego TBP (moc pożerana przez całą kartę) ponoć nie przekroczy 500 W, ale będzie zamykać się w widełkach 420-450 W, więc domniemany Radeon RX 7900 XT z Navi 31 będzie bardziej oszczędny.  

Innymi słowy, jeśli damy wiarę plotkom, to możemy oczekiwać, że przy debiucie nowych flagowych kart graficznych nowej generacji zarówno od AMD, jak i NVIDIA firmy produkujące zasilacze odnotują spore wzrosty sprzedaży w segmencie tych topowych modeli o wysokiej mocy. Ponoć zaoferują jednak ogromny, bo kolejno 2,5- i 2-krotny wzrost wydajności względem obecnych flagowych GPU, co zwłaszcza w przypadku AMD będzie małą rewolucją, bo Navi 31 będzie pierwszym konsumenckim rdzeniem graficznym w konfiguracji MCM, czyli z dwoma matrycami. 

Czytaj też: Skandal wokół oprogramowania szpiegującego Pegasus. Czy da się powstrzymać rządowe szpiegostwo?

Wedle przecieków NVIDIA jednak nie odpuści tak łatwo i jeśli uzna nową generację GPU AMD za zbyt duże zagrożenie, wrzuci również na rynek konsumencki swoje rdzenie MCM na bazie architektury Hopper.