Oto najmłodszy gazowy karzeł znany nauce

Wokół gwiazdy TOI 1807 krążył gazowy karzeł, zwany również mini-Neptunem. Obiekt ten, TOI 1807 b, jest rekordowo młodą egzoplanetą tego typu.
Oto najmłodszy gazowy karzeł znany nauce

TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) został wykorzystany do zbadania dwóch gwiazd: TOI 2076 i TOI 1807. Ze względu na niewielki dzielący je dystans astronomowie sądzą, że są one ze sobą spokrewnione. W ramach obserwacji udało się odkryć cztery egzoplanety krążące wokół tych obiektów, z czego trzy orbitują wokół TOI 2076, natomiast jedna – wokół TOI 1807.

Czytaj też: W ten sposób mogą powstawać planety. Astronomowie obserwują gwiazdę Elias 2-27

Najbardziej interesująca w tym zestawieniu jest wspomniana już egzoplaneta TOI 1807 b. Ten gazowy karzeł znajduje się tak blisko swojej gwiazdy, że wykonuje wokół niej pełne okrążenie w ciągu zaledwie 13 godzin. Planeta jest przy tym najmłodszym znanym nauce przykładem mini-Neptuna. Zdaniem astronomów, jeśli ma ona skalisty charakter, to panujące tam temperatury prawdopodobnie warunkują istnienie jezior bądź oceanów wypełnionych lawą.

TOI 1807 b to gazowy karzeł okrążający swoją gwiazdę w ciągu 13 godzin

Jakby to nie było wystarczającym utrudnieniem dla potencjalnego życia, to TOI 1807 b jest przy tym regularnie trafiana promieniowaniem ultrafioletowym generowanym przez jej młodą i niestabilną gwiazdę. Zdaniem badaczy ilości tego promieniowania są nawet 22 tysiące razy większe aniżeli w przypadku emisji Słońca w kierunku naszej planety.

Czytaj też: Dwie gwiazdy na drodze do zagłady. Ich kolizja nastąpi stosunkowo „blisko” Ziemi

Obserwując ten układ, naukowcy będą mogli lepiej poznać sposób, w jaki ewoluują zarówno gwiazdy jak i planety. Dzięki temu być może uda się zrozumieć, jak wyglądały pierwsze etapy formowania się Układu Słonecznego. Warto podkreślić, że określenie mini-Neptun, bądź też gazowy karzeł, odnosi się do planet o rozmiarach mieszczących się między gabarytami Ziemi i Neptuna.