Google Play poinformuje nas, jakie dane wykorzystują aplikacje

Wygląda na to, że Google ma zamiar naprawdę pójść w ślady Apple i w końcu pozbędzie się łatki niedbania o prywatność swoich użytkowników. Google Play ma bowiem poinformować nas o tym, w jaki sposób aplikacje wykorzystują nasze dane.
Koniec z wprowadzającymi w błąd nazwami i ikonami aplikacji w Google Play?
Koniec z wprowadzającymi w błąd nazwami i ikonami aplikacji w Google Play?

Google Play przejdzie gruntowne zamiany

Wczoraj pisaliśmy Wam o kilku zmianach, jakie w najbliższym czasie ma zamiar wprowadzić Google w swoim sklepie z aplikacjami. W skrócie – firma zacznie usuwać nieaktywne konta programistów, a także zajmie się nazwami i ikonami aplikacji. Dzięki nowym zasadom, ich opisy będą musiały być zgodne z faktycznym wyglądem produktu, a zamiast superlatywów maja być rzetelne informacje. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo.

Czytaj też: Microsoft nie obniży wymagań sprzętowych dla systemu Windows 11, a my ich nie obejdziemy

Okazuje się jednak, że to nie koniec zmian, bo Google ma w końcu zadbać o to, co oprócz bezpieczeństwa jest dla nas najważniejsze – prywatność. Ta kwestia wydaje się nie łączyć z Google. Zarówno usługi jak i aplikacje zbierają o nas bardzo dużo informacji, których raczej wolelibyśmy nie przekazywać. Od dłuższego czasu Apple wymaga od programistów dodawania przy aplikacjach informacji o tym, jakie dane są zbierane i do czego są wykorzystywane.

Google wprowadzi w Sklepie Play nową politykę deweloperską, zaś w aplikacjach znajdziemy nową sekcję, w której pojawią się informacje o prywatności i bezpieczeństwie danych. Dowiemy się tak, w jaki sposób aplikacja zbiera dane, a także do czego są ewentualnie wykorzystywane. Co najważniejsze, wszystko ma być opisane w przystępny i zrozumiały sposób. Sekcja bezpieczeństwa natomiast pokaże nam, w jak nasze dane są szyfrowane, a także przybliży nam politykę Google.

Czytaj też: Seria Motorola Edge 20 właśnie zadebiutowała! Co oferują nowe urządzenia klasy premium?

Wszystkie te informacje deweloperzy będą musieli dodać do swoich aplikacji. Podczas składania nowych, pojawi się już specjalny kwestionariusz, jednak te obecne w Sklepie Play trzeba będzie zaktualizować. I nawet jeśli apka nie zbiera danych, taka informacja również zostanie podana. Do zmian deweloperzy będą musieli się dostosować do kwietnia przyszłego roku.