Wokół TOI-1789 krąży gorący Jowisz. Jest oddalony od Ziemi o kilkaset lat świetlnych

Gorące Jowisze to planety pozasłoneczne będące gazowymi olbrzymami i krążące wokół swoich gwiazd w bardzo niewielkich odległościach. Niedawno odkryto jednego z nich, oddalonego o 729 lat świetlnych od Ziemi.
Wokół TOI-1789 krąży gorący Jowisz. Jest oddalony od Ziemi o kilkaset lat świetlnych

Udokumentowanie istnienia tego obiektu było możliwe dzięki instrumentowi TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Teleskop ten został wykorzystany do obserwacji TOI-1789, a metoda tranzytu wykazała, że wokół rzeczonej gwiazdy orbituje jeden z tzw. gorących Jowiszy.

Czytaj też: Amatorzy znaleźli dwie nowe egzoplanety. Obiekty krążą stosunkowo blisko Ziemi

TOI-1789 jest obiektem bogatym w metale i noszącym miano tzw. żółto-białego karła. Położona w gwiazdozbiorze Lwa, znajduje się 729 lat świetlnych od naszego Układu. Taka odległość, choć w zasadzie nieosiągalna dla ludzi, w skali kosmicznej jest niczym rzut beretem.

TOI-1789b to gorący Jowisz, który okrąża swoją gwiazdę w nieco ponad 3 dni

Gwiazda jest znana pod kilkoma innymi nazwami, takimi jak HD 82139 czy TIC 172518755. Astronomowie twierdzą, że liczy ona ok. 2,8 mld lat, a pierwsze dowody umożliwiające jej skatalogowanie znaleziono na początku ubiegłego roku. Informacje na temat najnowszych odkryć opisano natomiast na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Czytaj też: Wyścig kosmiczny ma kolejnego pretendenta. Turcja zamierza polecieć na Księżyc

Aby pokazać, jak niewielka jest odległość dzielącą TOI-1789 oraz jej planetę, wystarczy wspomnieć, że pokonanie orbity zajmuje tej drugiej zaledwie 3,2 dnia. O ile w przypadku Ziemi dystans pomiędzy nią a Słońcem określa się mianem 1 jednostki astronomicznej, tak w tym przypadku możemy mówić o wartości rzędu 0,05 jednostki. Egzoplaneta, zwana TOI-1789b, ma masę i promień kolejno 0,7 i 1,4 razy większe od Jowisza. Ze względu na wszystkie te parametry, TOI-1789b kwalifikuje się do grona gorących Jowiszy.