Rozgrzany gaz i młode gwiazdy. Astronomowie udostępnili zdjęcia pobliskich galaktyk

Korzystając z Bardzo Dużego Teleskopu z Europejskiego Obserwatorium Południowego astronomowie przeanalizowali 30 tysięcy mgławic składających się z rozgrzanego gazu na obszarze 90 pobliskich galaktyk.
Rozgrzany gaz i młode gwiazdy. Astronomowie udostępnili zdjęcia pobliskich galaktyk

Zebrane w ten sposób dane mogłyby posłużyć do lepszego zrozumienia, w jaki sposób rodzą się gwiazdy i jaką rolę odgrywa w tym gaz. Poza dwoma wspomnianymi urządzeniami, udział w badaniu miał także teleskop ALMA.

Czytaj też: Radiogalaktyka uchwycona przez teleskop MeerKAT. Zobaczcie efektowną wizualizację

Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu, współpracując z przedstawicielami Europejskiego Obserwatorium Południowego, chcieli odnaleźć miejsca powstawania gwiazd. Obserwując zarówno sam gaz, jak i rodzące się z niego gwiazdy, astronomowie byli w stanie prześledzić różne etapy ewolucji tych ciał niebieskich.

Naukowcy chcą lepiej poznać okoliczności, w jakich rodzą się gwiazdy

Jedną z kwestii, które badacze kosmosu chcieliby wyjaśnić jest to, czy gwiazdy mogą powstawać jedynie w określonych obszarach galaktyki. Jeśli tak się dzieje, to niewiadomą pozostają tego przyczyny. Poza tym celem astronomów jest zrozumienie, jak ewolucja gwiazd po ich narodzinach wpływa na powstawanie kolejnych generacji tych obiektów.

Czytaj też: Powstała największa w historii mapa galaktyk. Jej autorzy wykorzystali niebywałą liczbę struktur

Używając instrumentu MUSE autorzy badania zaobserwowali 30 tysięcy mgławic i około 15 milionów widm pochodzących z różnych regionów. Badania prowadzone z wykorzystaniem teleskopu ALMA dostarczyły natomiast zdjęć 100 tysięcy obszarów wypełnionych gazem i wchodzących w skład 90 okolicznych galaktyk. Wykonane fotografie możecie podziwiać powyżej.