Masz smartfon Oppo? Dostaniesz więcej pamięci RAM

Jak zwiększyć ilość pamięci RAM w komputerze? Trzeba dołożyć dodatkową kość pamięci. Oppo w swoich smartfonach zrobi to rozwiązaniem systemowym.
Masz smartfon Oppo? Dostaniesz więcej pamięci RAM

Jak zwiększyć ilość pamięci RAM bez dokładania pamięci? Oppo twierdzi, że można

Sytuacja przypomina mi sprawę jednego z obiektywów firmy Viltrox sprzed kilku miesięcy. Przysłona obiektywu jest wartością fizyczną. W uproszczeniu jest stosunkiem długości ogniskowej do otworu, przez który wpada światło. Przysłonę można domknąć, poprzez zmniejszenie otworu, ale jej maksymalnego otwarcia w żaden sposób nie da się zmodyfikować. Viltrox był w stanie zwiększyć wartość przysłony poprzez aktualizację oprogramowania. Czy obiektyw fizycznie się dzięki temu powiększył? Okazało się, że w procesie produkcji listki przysłony nie otwierały się do końca, a aktualizacja naprawiła działanie mechanizmu.

Oppo z kolei chce poprzez aktualizację oprogramowania zwiększyć ilość dostępnej pamięci RAM smartfonu. Podobnie jak w komputerze pamięć RAM jest fizycznym nośnikiem. Więc aby ją zwiększyć, należy albo wymienić obecną pamięć na większa, albo dołożyć nową. W takim razie… jak to aktualizacja oprogramowania?

Czytaj też: Tablet OnePlus, bo tak robi… realme?

Pamięć wbudowana jako pamięć RAM

Funkcja RAM+, którą Oppo wprowadzi wraz z aktualizacją Color OS, wykorzysta część pamięci wbudowanej smartfonu jako pamięć operacyjną. To pozwoli zwiększyć ilość dostępnej pamięci RAM o maksymalnie 5 GB. A konkretnie:

  • Oppo Reno5 – 5 GB,
  • Oppo A74 5G – 5 GB,
  • Oppo A74 i A54 5G – 3 GB.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Oppo:
Dzięki nowej funkcji użytkownicy mogą korzystać z wielu wymagających aplikacji i gier na raz bez spadku płynności. Szczególnie w modelach o mniejszej dostępnej pamięci operacyjnej opcja RAM+ zmniejszy ryzyko tzw. „klatkowania”, które może wystąpić, gdy telefon działa pod bardzo dużym obciążeniem. Poprawi także szybkość wczytywania zwłaszcza bardziej wymagających aplikacji i zmniejsza fragmentację pamięci, w efekcie poprawiając wydajność.

Ilość dodatkowej pamięci będzie można konfigurować w Ustawieniach i na przykładzie Oppo Reno5 możliwe będzie dodawanie 2, 3 lub 5 GB. Aktualizacja pojawi się na wszystkich rynkach, również w Polsce.