Pole magnetyczne Słońca skrywa więcej tajemnic niż sądzono

Naukowcy zaobserwowali gigantyczne, wolno poruszające się fale plazmy na powierzchni Słońca, które mogą pomóc w wyjaśnieniu tajemnicy kryjącej się za jego polem magnetycznym.
Pole magnetyczne Słońca skrywa więcej tajemnic niż sądzono

Przeglądając dane z Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA, naukowcy z Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu w Göttingen wykryli wiry plazmy rozprzestrzeniające się po powierzchni Słońca z prędkością zaledwie 5 kilometrów na godzinę, czyli mniej więcej tak szybko, jak chodzi człowiek.

W badaniach naukowcy wykorzystali modele komputerowe, aby odtworzyć te fale i uzyskać wgląd w ich pochodzenie. Odkryli, że ich ruch prawdopodobnie jest napędzany przez różnice prędkości obrotu różnych obszarów Słońca. Zjawisko to jest znane jako rotacja różnicowa Słońca. Przykładowo- gdy obszary polarne wykonują jeden obrót co 34,4 dnia, równik słoneczny obraca się wokół osi w ciągu 25 dni.

Czytaj też: Ziemskie pole magnetyczne w roli GPS dla wojskowych samolotów

Zaobserwowane ostatnio fale pokrywają duże fragmenty powierzchni Słońca i są znacznie większe niż znane od 2013 roku fale plazmy słonecznej. Zespół badaczy ma nadzieję, że dzięki zobrazowaniu jak te fale wyglądają pod powierzchnią Słońca, naukowcy będą w stanie pogłębić swoje wiedzę na temat niektórych procesów, które napędzają te nietypowe zjawiska.

Jednym z tych procesów jest tak zwane dynamo słoneczne, czyli ruch plazmy wewnątrz Słońca, który generuje jego pole magnetyczne. To z kolei napędza cykl słoneczny- okresowe aktywności gwiazdy, które mają odzwierciedlenie w liczbie plam słonecznych i erupcji słonecznych.

Czytaj też: Ludzkość wysyła fale radiowe, ale czy kosmici będą ich szukać?

Zespół zaobserwował kilka rodzajów fal o różnych rozmiarach i różnych częstotliwościach. Podczas gdy niektóre z fal wykazały maksymalne prędkości wokół biegunów, inne były szybsze na średnich szerokościach geograficznych lub wokół równika.

Od lat 60. XX wieku naukowcom znane są krótkie fale występujące na powierzchni Słońca. Wykorzystali tę wiedzę do poznania wielu procesów zachodzących wewnątrz gwiazdy w podobny sposób, w jaki geolodzy badają fale sejsmiczne przechodzące przez skorupę ziemską. W rzeczywistości, to właśnie dzięki tym falom naukowcy byli w stanie odtworzyć, jak rotacja materii słonecznej zależy od głębokości i szerokości geograficznej. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics