Naukowcy z Chin prowadzą badania nad aktywnością węgla w atmosferze

Węgiel jest produktem niecałkowitego spalania paliw kopalnych, biopaliw i biomasy. Silnie pochłaniając promieniowanie słoneczne może ogrzewać atmosferę, wpływać na jej stabilność, ale także pogarszać jakość powietrza.
Naukowcy z Chin prowadzą badania nad aktywnością węgla w atmosferze

Wpływ tej substancji na klimat i środowisko jest uwarunkowany ilością ładunku w atmosferze. Naukowcy odkryli, że właściwości mikrofizyczne węgla, takie jak rozmiar cząsteczek i stan wymieszania, mogą również mieć duży wpływ na jego zachowanie.

Czytaj też: Elektryczne samochody w Polsce jeżdżą na węgiel? Volkswagen wziął to pod lupę

Używając jednocząsteczkowego fotometru, dr Yunfei Wu z Instytutu Fizyki Chińskiej Akademii Nauk i jego współpracownicy prowadzili w Pekinie długoterminowe obserwacje właściwości mikrofizycznych węgla.

“Zaobserwowaliśmy wyraźne spadki ładunku w atmosferze od czasu wdrożenia chińskiego planu działania na rzecz zapobiegania i kontroli zanieczyszczenia powietrza. Najwyraźniej surowe kontrole emisji spalin przyczyniły się do tego spadku”- tłumaczy badacz. Zespół ustalił również, że środki kontroli emisji miały wpływ na stężenie węgla i stan wymieszania. Aerozole stały się bardziej przyjazne dla środowiska – jest ich mniej, wliczając w to mniejszą ilość powłok.

Czytaj też: Chiny uruchomią nowy reaktor jądrowy. Będzie pierwszym tego typu na świecie

Zjawisko to stało się bardziej widoczne po kompleksowych działaniach w Pekinie i okolicach od 2016 roku. Właśnie wtedy podjęto działania w zakresie zamiany węgla na energię elektryczną. “Spalanie węgla i biomasy prawdopodobnie wyemitowało więcej aerozoli o większych rozmiarach i grubszych powłokach niż spaliny samochodowe” – dodaje naukowiec.