Dark Eagle to nowa hipersoniczna broń Stanów Zjednoczonych

Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych ogłosiły oficjalną nazwę swojej hipersonicznej broni naziemnej. Od dziś będziemy rozpoznawać ją pod mianem Dark Eagle (z ang. Mroczny Orzeł), a na jej temat wiemy już naprawdę sporo.
Dark Eagle jako nowa hipersoniczna broń Stanów Zjednoczonych
Dark Eagle jako nowa hipersoniczna broń Stanów Zjednoczonych

  • Stany Zjednoczone ogłosiły, że ich nowe pociski hipersoniczne otrzymały nazwę Dark Eagle
  • Dark Eagle doczeka się wersji naziemnej i specjalnej na okręty podwodne oraz niszczyciele
  • Wejście wersji naziemnej Dark Eagle na służbę zaplanowano na 2023 rok

Dark Eagle już oficjalnie. Trafi do oddziałów artyleryjskich oraz na szerokie wody w swojej odpowiedniej wersji

Dark Eagle jest obecnie opracowywany wspólnie przez Armię i Marynarkę Wojenną USA, dlatego finalnie doczeka się dwóch wersji. Jednej naziemnej, którą dziś omawiamy i drugiej specjalnie z myślą o okrętach. Marynarka chce uzbroić w te hipersoniczne pociski przede wszystkim nowe okręty podwodne klasy Virginia (w planach jest 14/15 egzemplarzy) oraz trzy niszczyciele rakietowe klasy Zumwalt (via Breaking Defense).

Czytaj też: Pierwsza termojądrowa głowica W88 Alt 370 gotowa. Doczekała się nowego „mózgu”

Najpierw jednak, bo już w 2023 roku, na służbę ma trafić naziemny system broni hipersonicznej Dark Eagle, który trafi do baterii artyleryjskich. Każdy z tych oddziałów będzie składać się z czterech ciężarówek z wyrzutniami po dwa pociski każda, którym będzie towarzyszyło mobilne centrum operacyjne, czyli specjalny pojazd, odpowiadający za technologiczne zaplecze. W razie potrzeby transport będzie realizowany samolotami C-130J Super Hercules, aby przyspieszyć przybycie baterii na lotniska bliżej strefy bitwy.

działo elektromagnetyczne Marynarki Wojennej USA, działo elektromagnetyczne, Railgun

Czytaj też: Dron Avenger z Legion Pod po raz pierwszy autonomicznie śledził cele w podczerwieni

Pentagon wydaje się przekonany, że dwa lata wystarczą, aby tego dokonać i oficjalnie wprowadzić Dark Eagle na służbę. Dzięki tej broni USA będą posiadały pociski lądowe dalekiego zasięgu, który będzie w stanie objąć zasięgiem Azję i dotrzeć do celu z prędkością powyżej 5 Mach, czyli 6125 km/h.

Czym dokładnie jest i jak działa Dark Eagle?

Dark Eagle łączy w sobie pozbawioną własnego napędu sekcję Common-Hypersonic Glide Body (C-HGB) z konwencjonalną głowicą bojową, systemem naprowadzania, osłonami termicznym oraz rakietę nośną o wielkości podobnej do tych z międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Czytaj też: [Aktualizacja] Prototyp Ił-112W poleciał i teraz czeka go pokaz. To nowy rosyjski samolot transportowy

Ta rakieta przyspiesza C-HGB do wspomnianej prędkości ponad pięć razy okazalszej od prędkości dźwięku aż do momentu wyczerpania się paliwa. Wtedy C-HGB zaczyna opadać i lotem ślizgowym kierować się na obrany cel oddalony o nawet 2772 km. Test Dark Eagle możecie obejrzeć powyżej