Poznamy równanie na kształt jajka? Naukowcy chcą stworzyć uniwersalne wyrażenie algebraiczne

Zespół badawczy złożony z przedstawicieli University of Kent, Research Institute for Environment Treatment oraz Vita-Market Ltd. chcą zaproponować uniwersalne wyrażenie algebraiczne, za sprawą którego można opisać każde ptasie jajo napotkane w naturze.
Poznamy równanie na kształt jajka? Naukowcy chcą stworzyć uniwersalne wyrażenie algebraiczne

Ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach Annals of the New York Academy of Sciences i sugerują, że w analizie wszystkich kształtów jaj wykorzystano cztery figury: sferę, elipsoidę, owal i gruszkę.

Czytaj też: Jak przebiegała ewolucja roślin? Skamieniałe zarodniki podważają dotychczasowe ustalenia

Ze względu na fakt, że w przypadku tej ostatniej nie udało się jeszcze wyprowadzić wzoru matematycznego, badacze postanowili wyprowadzić dodatkową funkcję do wzoru na owal. W ten sposób powstał model matematyczny pasujący do zupełnie nowego kształtu geometrycznego, który można zastosować do każdej geometrii jaja. Opiera się on na długości jaja, maksymalnej szerokości, przesunięciu osi pionowej i średnicy na wysokości 1/4 długości jaja.

Kształt jajka już od starożytności fascynował badaczy

Po co w ogóle zaprzątać sobie głowę tego typu kwestiami? Wynika to z faktu, że kształt jaja jest niemal idealny z ewolucyjnego punktu widzenia. Jest bowiem odpowiedni do rozwoju zarodków i opuszczania ciała matki. Jakby tego było mało, umieszczony na podłożu nie stacza się i jest przy tym na tyle wytrzymały, by przetrwać stosunkowo duży nacisk.

Czytaj też: Nowa funkcja Microsoft Edge pomoże w rozwiązywaniu matematycznych równań

Wiedząc, jakie jest uniwersalne równanie na kształt jajka, naukowcy mogliby nie tylko lepiej poznać jego ewolucję, ale przy tym inspirować się nim w zastosowaniach przemysłowych. Wystarczy wspomnieć, że zaproponowany wzór może być zastosowany do inżynierskiej konstrukcji naczyń o kształcie jajka, które powinny być wytrzymalsze od “zwykłych” naczyń kulistych.

[…] to równanie matematyczne podkreśla nasze rozumienie i podziw względem pewnej filozoficznej harmonii pomiędzy matematyką i biologią, a z połączenia tych dwóch – drogę do dalszego zrozumienia naszego wszechświata, wizualizowanego w kształcie jajka.Michael Romanov, University of Kent