Robot zmienia kolory niczym kameleon. Jego twórca chce zaprojektować “pelerynę-niewidkę”

Zespół badawczy z Seoul National University opracował miękkiego robota, który jest w stanie zmieniać kolor w czasie rzeczywistym. Maszyna działa niczym kameleon, dostosowując swoje ubarwienie do otoczenia.
Robot zmienia kolory niczym kameleon. Jego twórca chce zaprojektować “pelerynę-niewidkę”

Jak nietrudno się domyślić, tego typu rozwiązania mogłyby okazać się szczególnie przydatne w kontekście zastosowań militarnych. Robot ma 38 cm długości, 15 cm szerokości i waży przy tym niecały kilogram.

Czytaj też: Wojskowe badanie odkryło nawigacyjny sekret ptaków

Autorzy projektu pokazali swoje dzieło w akcji. Na materiale filmowym widać, jak maszyna przypominająca kształtem kameleona przemieszcza się po różnokolorowym podłożu. Jest ono podzielone na trzy sektory kolorystyczne, a nagranie pokazuje, jak zmieniają się barwy robota po przechodzeniu przez kolejne sekcje. Dostosowanie ubarwienia przebiega niezwykle dynamicznie.

https://youtu.be/-MEkRSAetu0

Dokładne ustalenia na ten temat są dostępne na łamach Nature Communications. Artykuł opisuje, jak Seung Hwan Ko z Seoul National University i jego współpracownicy połączyli zintegrowane termochromowe warstwy ciekłych kryształów z pionowo ułożonymi sieciami składającymi się z nanodrutów srebra. Czujniki zajmują się wykrywaniem kolorów otoczenia, a następnie wysyłają sygnały powodujące, że robot zacznie się dostosować do tych barw.

Robot jest nieco większy od kameleona, ale zmienia kolory z większą skutecznością

I choć brzmi to niezwykle futurystycznie, to sam szef zespołu badawczego przyznaje, że w przyszłości taka technologia mogłaby doprowadzić do powstania prawdziwych peleryn-niewidek. Szczerze mówiąc, nie wydaje się to niemożliwe – szczególnie po obejrzeniu nagrania pokazującego opisywane rozwiązanie w akcji. Wśród innych, bardziej przyziemnych zastosowań, wymienia się produkowanie elastycznych, przenośnych wyświetlaczy oraz tworzenie samochodów czy budynków, które mogłyby zmieniać kolory na życzenie.

Czytaj też: Niełatwo zapewnić robotom zmysł dotyku, ale naukowcy właśnie się do tego zbliżyli

Na obecną chwilę robot-kameleon przewyższa rozmiarami prawdziwe zwierzęta. Naukowcy sądzą jednak, że mogliby odpowiednio zminiaturyzować urządzenie, jeśli pojawi się taka potrzeba. Wtedy też liczba potencjalnych zastosowań opisywanej technologii mogłaby znacząco wzrosnąć.